Aljažev stolp
Lemajič: Zgodba Aljaževega stolpa je edinstvena
Slovenija | 18.04.2015, 06:00
Letos mineva 120 let, odkar je dovški župnik Jakob Aljaž na vrhu Triglava postavil stolp kot planinsko zavetišče in branik slovenstva. Ob stalni skrbi planincev je tudi danes v dobrem stanju. V prihodnje ga čaka bolj strokovno vzdrževanje - skladno z novim konservatorskim načrtom. Tako bi lahko naš najvišji vrh čuval še nadaljnjih 120 let.
Planinska in alpinistična dejavnost v slovenskih Alpah je bila v 19. stoletju pod močnim nemškim vplivom. Vse večjega prodiranja tujih vplivov v slovenske gore se je zavedal tudi župnik z Dovjega. 15. aprila 1895 je kupil vrh Triglava in tam postavil stolp. Izdelavo je zaupal svojemu prijatelju, kleparskemu mojstru Antonu Belcu, gradnja je bila končana 7. avgusta istega leta. "Zgodba Aljaževega stolpa je edinstvena. Ob postavitvi leta 1895 je bil Aljažev stolp najvišja stavba v vsem slovanskem svetu. Pozneje so postavili stavbe še na višjih vrhovih, a takšna povezanost stolpa z narodom ostaja edinstvena v vsem svetu," je prepričan vodja oddelka za konserviranje in restavriranje v Narodnem muzeju Slovenije Gorazd Lemajič.
Slovenski planinci so vse od leta 1895 skrbeli za stolp. Vsi prvotni deli se niso ohranili, saj je bilo treba nekatere v tem času zamenjati ali predelati. A nedavna analiza je pokazala, da je originalnih še približno 70 odstotkov stolpa. Zaskrbljujoč je začetek korozije, zato bo treba oblikovati ukrepe, kaj narediti z njim. Možnosti sta ali selitev v Slovenski planinski muzej in postavitev avtentične kopije na vrhu Triglava ali vzdrževanje z zamenjavo propadajočih delov.
Za zdaj Aljažev stolp, ki je od leta 1999 kulturni spomenik državnega pomena, ostaja na naši najvišji gori. Od lani je njegov začasni upravljavec Planinska zveza Slovenije. "V kratkem naj bi tudi uradno dobili status upravljavca," je povedal podpredsednik zveze Miro Eržen, ki je tudi vodja Slovenskega planinskega muzeja v Mojstrani. Tam bo 7. avgusta osrednja slovesnost ob jubileju, isti dan bo krajša slovesnost tudi na Triglavu.