Akcija Hitrost - počasneje je varneje za odgovorno ravnanje v prometu
Slovenija | 10.04.2015, 20:30
Hitrost ostaja eden glavnih dejavnikov prometnih nesreč, saj je prehitra vožnja vzrok tretjine prometnih nesreč s smrtnim izidom. Problematika hitrosti je izrazita predvsem znotraj naselij, kjer so pogosto prisotni ranljivejši udeleženci v prometu: otroci in starejši, pešci in kolesarji. Javna agencija za varnost prometa je zato pripravila akcijo Hitrost - počasneje je varneje. Trajala bo dober teden dni in opozarjala voznike, da lahko za varnost sebe in ostalih največ storijo z odgovornim ravnanjem v prometu. V času akcije bodo policija in občinski redarji poostreno nadzirali hitrost vožnje.
Na slovenskih cestah je lani zaradi neprilagojene hitrosti umrlo 34 ljudi, kar je 14 odstotkov manj kot leto prej oziroma 31 odstotkov vseh umrlih. Hudo poškodovanih je bilo 271 oseb, kar je za 10 odstotkov več kot leto prej. Čeprav pristojni zaznavajo trend umirjanja hitrosti ter zmanjševanje števila mrtvih v prometnih nesrečah zaradi tega dejavnika v preteklih letih, so številke še vedno previsoke.
Samo deset kilometrov na uro nad omejitvijo hitrosti pomeni, da se pot ustavljanja podaljša za 12 metrov, kar je lahko znotraj naselja usodno. Zato je znotraj naselij in na regionalnih cestah pomembno znižati povprečne hitrosti, saj bi z znižanjem hitrosti za samo en kilometer na uro znotraj naselja število prometnih nesreč upadlo za štiri odstotke, zunaj naselja pa za dva odstotka. Povprečne hitrosti je mogoče zmanjšati le z doslednejšim spoštovanjem omejitev hitrosti in ustrezno prilagoditvijo vožnje razmeram na cesti.
Na Javni agenciji za varnost prometa so po besedah vodje sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mateje Markl v sklopu akcije, ki bo tudi junija in avgusta, pripravili preventivne in medijske dejavnosti na nacionalni in lokalni ravni. Med drugim bodo prek šol voženj in izpitnih centrov problematiko predstavili predvsem mladim voznikom. Pozvali so tudi srednje šole, naj z dijaki spregovorijo o varnosti v prometu. Z akcijo želijo spodbuditi voznike k upoštevanju omejitve hitrosti in prilagoditvi hitrosti razmeram na cesti, da so znotraj naselja posebej pozorni na ranljivejše udeležence ter da zmanjšajo hitrost pred prehodi za pešce in v bližini šol, vrtcev ter domov za starejše.