Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Rok MihevcRok Mihevc

Peterle in Rupel ob 25. obletnici prvih povojnih demokratičnih volitev pri nas

Slovenija | 07.04.2015, 13:30

Jutrišnjo 25. obletnico prvih večstrankarskih volitev v Sloveniji bomo zaznamovali drevi z državno slovesnostjo v ljubljanskem Cankarjevem domu. Zbrane bo nagovoril predsednik republike Borut Pahor, kulturni program bo z glasbo in filmom obudil dogajanje pred četrt stoletja. Pred proslavo pripravlja sprejem predsednik državnega zbora Milan Brglez, nanj je povabil delegate skupščine v mandatu med letoma 1990 in 1992 ter poslance.

Volitve za predsednika in člane predsedstva ter za delegate družbenopolitičnega zbora in zbora občin tridomne skupščine so bile 8. aprila 1990. Nekaj dni pozneje, 12. aprila, so sledile še volitve za delegate zbora združenega dela, takrat so bile tudi občinske volitve. Na volitvah v skupščino so prepričljivo slavile stranke, združene v koalicijo Demos, ki so nato sestavile vlado pod vodstvom Lojzeta Peterleta. Za predsednika predsedstva so volivci v drugem krogu izbrali Milana Kučana. Prva demokratično izvoljena skupščina je pozneje zagotovila sprejem zakonodaje in novo ustavo, ki sta bili podlaga za osamosvojitev Slovenije.

"Gotovo se bomo v teh dneh marsičesa spominjali. Ampak problem je, da ni resnega in verodostojnega odnosa do tega, kar se je zgodilo, v našem šolskem sistemu, da mladi ljudje ne zvedo, kaj se je zgodilo in zakaj," je za naš radio opozoril predsednik prve slovenske vlade. Ugotavlja, da nimamo zavesti o samih sebi. "Če mlada generacija ne ve, kaj se je zgodilo pred 25 leti, bo težko obranila tisto, čemur rečemo vrednote slovenske osamosvojitve." Peterle je prepričan, da samo iz teh vrednot lahko živimo skupaj. Skrbi ga, da raste razpoloženje proti ZDA, proti Nemčiji in da radikalna levica napoveduje novo revolucijo. "Ta model moramo zapustiti, najti moramo pot do "za", naša različnost bi nas morala spodbujati k rasti, ne k polarizaciji. Polarizacije je bilo dovolj. Živimo z razlikami tako, da bomo od tega nekaj imeli."

Da razlike niso najboljše vezivo za neko družbo, ocenjuje prvi slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. "Imeli smo vezivo, ki smo mu rekli socializem, in vezivo, ki smo mu rekli demokracija. A to vezivo razpada pred našimi očmi." Rupel poudarja, da moramo znova začeti ponavljati, da smo del Zahoda, del demokratičnega sveta, spoštovati moramo demokratične vrednote in upoštevati tiste, ki jih zastopajo. "Zadnjič sem skoraj padel s stola, ko sem prek televizije spremljal govor, da prihaja revolucija, da smo za demokratični socializem. Demokratični socializem je oksimoron, bistroumni nesmisel, tega ni. Tam kjer je socializem trajal dolgo, so rane globoke, katastrofalni so tudi ekonomski rezultati. Zavedajmo se realnosti. Kar nujno potrebujemo, je občutek za realnost, za dejstva."

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...