Video:Papež Frančišek ob sklepu križevega pota v Koloseju: Breme Tvojega križa nas osvobaja vseh naših bremen
Svet | 03.04.2015, 23:39
Več deset tisoč romarjev je je na veliki petek zvečer napolnilo okolico rimskega Koloseja, kjer je papež Frančišek vodil križev pot.
Popolnoma zbran je sveti oče prisluhnil meditacijam, ki jih je pripravil upokojeni škof Novare, Renato Corti. Ta je navdih za besedila črpal iz pridige papeža Frančiška o svetem Jožefu, varuhu Marije in Jezusa. Ključna beseda je bila zato „varovati“, v meditacijah je razmišljal tudi o številnih sodobnih problemih, kot so smrtna kazen, ki jo je treba ukiniti, mučenje, ki ga je prav tako treba preprečiti, nečloveški odnos do nedolžnih in ljudi, ki se jih barbarsko ubija, trgovina z ljudmi. Sveti oče je v nagovoru ob sklepu križevega pota spomnil na preganjanje kristjanov in dodal, da je v krutosti Jezusovega trpljenja vidna krutost naših dejanj.
Sveti oče je uvodoma dejal, da prestavlja križev pot povzetek Jezusovega življenja in da je to podoba Jezusove poslušnosti Očetovi volji in udejanjenje Njegove neskončne ljubezni do nas grešnikov. „Breme Tvojega križa nas osvobaja vseh naših bremen. V Tvoji poslušnosti Očetovi volji opažamo, kako se mi upiramo in kako smo mi nepokorni. V Tebi, ki si bil prodan in križan s strani svojega ljudstva, svojih dragih, vidimo svoje lastne vsakdanje izdaje in naše običajne nezvestobe. V Tvoji nedolžnosti, Nedolžno Jagnje brez madeža, vidimo svojo krivdo.“
Papež je nadaljeval, da se v Jezusovem oklofutanem in opljuvanem obličju odražajo naši grehi in da je mogoče v krutosti Jezusovega trpljenja videti krutost naših src in dejanj. „V Tvojem žrtvovanem telesu, zmečkanem in razcefranem vidimo telesa naših zapuščenih bratov vzdolž cest, ki so razobličeni zaradi naše malomarnosti in brezbrižnosti. V Tvoji žeji Gospod, vidimo žejo Tvojega usmiljenega Očeta, ki je hotel v Tebi objeti, odpustiti in rešiti vso človeštvo. V Tebi, Božanska Ljubezen, vidimo tudi danes svoje brate, ki jih preganjajo, obglavljene, križane zaradi njihove vere Vate pred našimi očmi pogosto tudi z našo soudeleženo tišino. Vtisni Gospod v naše srce čutenja vere, upanja, ljubezni, bolečine nad našimi grehi, kesanje nad grehi in nas privedi, da se bomo kesali svojih grehov, ki so te križali.“
Gospoda je sveti oče nadalje prosil, da nas naj pripelje tako daleč, da se ne bomo spreobračali samo z besedami ampak z življenjem in deli. „Okrepi v nas vero, da se ne bo porušila pred skušnjavami, oživi v nas upanje, da se ne bo razgubilo pred zapeljivostjo sveta, varuj v nas ljubezen, naj se ne pusti prevarati pokvarjenosti in posvetnosti, nauči nas, da je križ pot k vstajenju,“ je dejal sveti oče, ki je križev pot sklenil z besedami: „Nauči nas, da je veliki petek pot k veliki noči luči. Nauči nas, da Bog nikoli ne pozabi nikogar od svojih otrok, in da se nam nikoli ne utrudi odpuščati in nas objemati s svojim neskončnim usmiljenjem. Nauči nas pa tudi, da se ne bomo nikoli utrudili prositi odpuščanja in verovati v usmiljenje brez meja pri Očetu.“
Križ so med postajami, poleg kardinala vikarja Agostina Vallinija, nosili tudi romarji iz Svete dežele, Iraka, Sirije, Nigerije, Egipta in Kitajske. Prav tako so križ v roke dobili še velika družina, družina s posvojenimi otroki, bolnik in predstavnik Latinske Amerike.
Papež je o sporočilu velikega petka pisal tudi na tviterju: „Kristusov križ ni poraz. Križ je ljubezen in usmiljenje.“