Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Cerkev v Evropi za strpnost do migrantov

Slovenija | 31.03.2015, 18:48 Marjana Debevec

Predstavniki narodnih komisij »Pravičnost in mir« pri Evropski uniji so v skupni izjavi zapisali, da si Katoliška Cerkev v Evropi želi okrepiti prizadevanja v boju proti rasnemu razlikovanju in nestrpnosti. O usklajenih ustreznih ukrepih naj bi bili obveščeni vsi vodilni politiki in civilno družbeni aktivisti v državah članicah povezave, je napovedal papeški svet »Pravičnost in mir«. V ozadju pobude je dejstvo, da se po Evropi pojavlja vedno več političnih strank in gibanj, ki ozko usmerjene narodne interese postavljajo nad univerzalne človekove pravice ter mednarodne dolžnosti in obveze, so zapisali v izjavi.

Papeški svet Pravičnost in mir je posebno skrb izrazil zaradi naraščajočih teženj za pridobivanje priljubljenosti in moči z nedoločenimi političnimi programi in volilnimi gesli. Osrednji mediji vse to povzamejo in razširja, kar splošni politični program neke države usmerja v nacionalistične vode, so prepričani. Širijo se tudi sovražni govori ter rasistične in tujcem sovražne izjave, ki spominjajo na politiko izpred obeh svetovnih vojn.

Oglaševanje preprostih rešitev ali sklicevanje na narod, narodnost ali zgodbe o nastanku naroda še otežujejo zapletene težave in spodbujajo izločevanje, namesto da bi prispevali k rešitvi, je zapisano v izjavi. »Nacionalizem izključevanja«, priznavanje temeljnih pravic zgolj določenim skupinam, je v nasprotju s človekovim dostojanstvom ter ogroža družbeno trdnost in mir. Kajti rešitve, ki temeljijo na nepravičnosti ali na izključevanju posameznega dela družbe, nikoli ne morejo prispevati k mirni in napredni skupnosti.

Papeški svet »Pravičnost in mir« evropske države poziva k skupni odgovornosti za sprejem beguncev v stiski, k udeležbi pri mednarodnih mirovnih prizadevanjih, okrepljeni razvojni pomoči in vključevanju tujcev v družbo. To je bolj človeško in praktično kot poskus, da bi priseljevanje omejili s popolnim zaprtjem meja, saj bi s tem pokazali tudi skrajni neobzir do vojn, podnebnih sprememb in drugih vzrokov za preseljevanje, kot tudi do pomanjkanja delovne sile v Evropi na podlagi trenutne demografije, izjavo papeškega sveta povzema druzina.si.

Slovenija, Svet, Cerkev po svetu, Evropska Unija
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...