Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Poškodovana jedrska elektrarna v Fukušimi (foto: http://www.digitalglobe.com/)
Poškodovana jedrska elektrarna v Fukušimi

Japonski škofje papeža prosili, naj v novi okrožnici posvari pred jedrsko energijo

Cerkev po svetu | 31.03.2015, 10:39 Marta Jerebič

Japonski škofje so papeža prosili, naj v svoji okrožnici o okolju posvari pred uporabo jedrske energije. O tem so se s svetim očetom pogovarjali med nedavnim obiskom ad limina. Povedali so, da Frančišek sicer ni naravnost obsodil jedrske energije, priznal pa je, da lahko povzroči zelo hude probleme, ki ogrožajo življenje.

Japonski škofje so proti jedrskim elektrarnam, je za National Catholic Register poudaril tokijski pomožni škof James Kazuo Koda.

Uporaba jedrske energije je predmet razprave na Japonskem od leta 2011, ko je po potresu in cunamiju prišlo do jedrske katastrofe v elektrarni Fukušima. Po nesreči so vse jedrske elektrarne sicer zaprli, vendar premier Shinzo Abe pravi, da hoče znova usposobiti vsaj tretjino od vseh 54 reaktorjev na Japonskem. Škofje temu načrtu nasprotujejo ter pravijo, da katastrofa v Fukušimi in posledice, ki še vedno trajajo, ko približno 270.000 ljudi še vedno biva v začasnih bivališčih, kažejo potrebo, da se preusmerijo k obnovljivim virom energije.

Generalni tajnik japonske škofovske konference duhovnik Ryohei Miyashita je povedal, da je papež Frančišek skrbno prisluhnil zaskrbljenosti škofov v zvezi z jedrsko energijo. Sveti oče je dejal, da gre človeštvo zaradi človeške ošabnosti onkraj vseh omejitev. Položaj moderne družbe je primerjal z zgodbo o babilonskem stolpu.

Predsednik japonske škofovske konference tokijski nadškof Peter Okada pa je v intervjuju spregovoril o spremembah, ki jih je v Cerkvi uvedel Frančišek. Dejal je, da je bil ta obisk ad limina 'zelo drugačen' kot prejšnji trije obiski, na katerih je bil, odkar je leta 2000 postal tokijski nadškof. Prejšnja papeža sta se raje srečala z vsakim posameznim škofom, Frančišek pa se usede skupaj s celotno skupino naenkrat. »Ozračje je čisto spremenjeno,« je dejal Okada.

Frančišek jih je spraševal zlasti po stanju družinskega življenja na Japonskem. Ob tem je izrazil zaskrbljenost zaradi nizke rodnosti na Japonskem, kjer ocenjujejo, da se je leta 2014 prebivalstvo zmanjšalo za približno 268.000 ljudi. Papeža je posebej zaskrbelo, kako se bo na Japonskem v prihodnje nadaljevalo katoliško delovanje, saj so katoličani zelo majhna manjšina. Od približno 127 milijonov Japoncev je po ocenah katoličanov le pol milijona.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
p. Metod Benedik (photo: STA) p. Metod Benedik (photo: STA)

H Gospodu je odšel p. Metod Benedik

V 82. letu je umrl p. Metod Benedik, je sporočil provincial kapucinske skupnosti p. Primož Kovač. Bil je teolog, zgodovinar, profesor in brat kapucinske skupnosti. Nazadnje je živel in delal v ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Ilustratorka Irena Režek (photo: Jakob Čuk) Ilustratorka Irena Režek (photo: Jakob Čuk)

Packe so super

V Iskrici smo gostili ilustratorko in animatorko Ireno Režek. Povedala nam je, da so packe, ki se zgodijo med ustvarjanjem nekaj dobrega, saj jih lahko spremenimo v edinstveno umetnino. Tekom ...