Patriarh Gregor III. proti zunanjemu vojaškemu posredovanju v Siriji
Cerkev po svetu | 20.03.2015, 08:38 Marta Jerebič
Sirski katoliški škofje so se v torek v Homsu zbrali na spomladanskem zasedanju, na katerem so govorili o pastoralnem in dobrodelnem delovanju, ki ga opravljajo posamezne škofije ali eparhije.
Srečanja so se udeležili tudi apostolski nuncij msgr. Mario Zenari in tajnik Kongregacije za vzhodne Cerkve nadškof Cyril Vasil.
Grkomelkitski patriarh v Antiohiji Gregor III. je povedal, da jim kljub bolečini in trpljenju zaradi podpore bratov in sester po svetu uspe neposredno pomagati več kot 300 tisoč Sircem, povečini preko Karitas. Podpirajo nujne projekte v vrednosti najmanj 5 milijonov dolarjev.
Na srečanju je bil za voditelja Sirske karitas znova izvoljen kaldejski škof Antoine Audo iz Alepa. Vsi so pohvalili njegovo dosedanjo zavzetost in učinkovitost.
Odločitev, da se katoliški škofje sestanejo v Homsu, je dobila očitno simbolično vrednost: »Alepo oblegajo že več let,« je dejal patriarh Gregor III., »toda Homs je nemara najbolj izmučeno mesto. Zaradi tega so ga voditelji krščanskih Cerkva v Siriji že večkrat obiskali. Želimo pokazati posebno skrb ranjenim ljudem in spremljati njihovo veliko željo, da bi znova začeli. Hudo nam je, ko vidimo takšno bolečino,« je dejal patriarh, »in vidimo, da jih veliko odhaja. Vendar smo tudi ponosni na svoje duhovnike, redovnike in redovnice, ki so se vsi odločili, da ostanejo, da hodijo skupaj z ljudstvom tudi v tem težavnem času.«
Patriarh Gregor III. pa se je v pogovoru za agencijo Fides odzval tudi na morebitno zunanje vojaško posredovanje za obrambo kristjanov v Siriji in na Bližnjem vzhodu. Dejal je, da so suverena država z zakonito vlado, ki je odgovorna, da ščiti svoje državljane. Če hoče kdo zares končati tragedijo sirskega ljudstva, obstaja le ena pot: ustaviti vojno, orožje, denar in vojne zvijače, ki jih uporabljajo, da napadajo Sirijo. Patriarh zavrača idejo, da trpljenje, ki ga džihadisti prizadevajo krščanski skupnosti in drugim sestavom prebivalstva na Bližnjem vzhodu izziva upravičeno vojaško posredovanje pod mednarodnim pokroviteljstvom.
Po njegovih besedah je pot za spodbujanje miru, ki jo Cerkev najbolj vztrajno kaže 'vsem ljudem dobre volje', pot molitve in podpore vsem, ki morejo pomagati ustaviti dotok orožja, ki povzroča prelivanje krvi na Bližnjem vzhodu.
Zato je papeža Frančiška in vse Cerkve in krščanske skupnosti pozval, da bi dve milijardi kristjanov po vsem svetu predlagali konkreten in stvaren načrt, da bi od vseh sil zahtevale, naj dajo na stran lastno preračunavanje moči ter vse vzroke, ki oskrbujejo vojno. Le tedaj bo konec trpljenja našega ljudstva, je še dejal patriarh.