Kardinal Joseph Zen
Kardinal Zen kritično o vatikanski politiki do Kitajske
Cerkev po svetu | 12.03.2015, 12:22 Marta Jerebič
Upokojeni kardinal v Hongkongu, Joseph Zen, kritizira vatikansko politiko do Kitajske. »Italijani v rimski kuriji ne poznajo kitajske diktature, ker nikoli niso doživeli komunističnega sistema«, je 83-letni kardinal pojasnil v pogovoru za italijanski časnik Corriere della Sera.
Da se papež Frančišek decembra lani raje ni srečal z Dalaj Lamo, ki je pripotoval v Rim na srečanje dobitnikov Nobelove nagrade za mir, je po kardinalovem mnenju »huda napaka«. S tem se je namreč pokazal strah Vatikana in »če komunisti vidijo, da se bojiš, te zatrejo«, je, kot pogovor povzema tednik Družina, dejal kardinal Zen. V trenutnih okoliščinah bi bil kakršen koli dogovor s Pekingom »brezpogojna kapitulacija«, meni.
Upokojeni kardinal se je s temi izjavami odzval na poročilo, po katerem naj bi Peking dal pozitivno znamenje za papeževe ponudbe pogovorov med obema stranema. Teme pogajanj naj bi bile med drugim vnovična vzpostavitev diplomatskih odnosov med Pekingom in Vatikanom, ki so bili prekinjeni leta 1951, ter položaj katoliške Cerkve na Kitajskem.
Kitajski katoličani so razdeljeni na Cerkev, ki jo nadzira država, in na Rimu zvesto podzemno Cerkev, ki je izpostavljena državnemu zatiranju. Tako za Vatikan kot za Peking je posebej sporno imenovanje novih škofov, do katerega si Peking pridržuje nepreklicno pravico.
Kitajska si ne želi dialoga, je v pogovoru še pojasnil kardinal Zen. Pogajanja bi potekala tako, da bi Peking predložil dokument, »naši ljudje pa ne bi imeli ne volje ne moči, da bi predstavili kakšne druge predloge«. Na ta način bi Vatikan škofovska imenovanja in posvečenja žrtvoval za »lažni dialog«, je še dejal upokojeni hongkonški kardinal Joseph Zen.
Sprva je zaupal državnemu tajniku kardinalu Pietru Parolinu, vendar je svoje stališče spremenil, ko je izvedel, da tudi Parolin podpira morebiten dogovor s Pekingom.