Arheološko najdišče v Nimrudu
Patriarh Sako: islamski skrajneži hočejo izbrisati našo zgodovino
Svet | 09.03.2015, 10:06 Marjana Debevec
Skrajna Islamska država je včeraj uničila arheološke najdbe in pustošila na ostankih antičnega mesta Dur-Šarukin na severu Iraka. Gre že za tretji tovrstni napad na iraško kulturno dediščino v zadnjem času. Artefakte naj bi uničevali, ker naj bi predstavljali politeistične idole in naj bi bili tako v nasprotju z islamom. Poznavalci pa menijo, da se borci islamske države s prodajo omenjenih del kulturne dediščine na črnem trgu tudi financirajo. Kaldejski patriarh Louis Sako je za Radio Vatikan spregovoril tudi o 28 tisoč civilistih, ki so morali pobegniti iz simbolno pomembnega mesta Tikrit.
Tikrit je simbolično mesto za sunitske muslimane, saj je mesto Sadama Husseina. Prebivalci se bojijo maščevanja, ker je bilo v zadnjem času ubitih več kot tisoč šiitskih borcev. Ljudje so se tako znašli med dvema ognjema: na eni strani je šiitska vojska, na drugi strani pa islamska država. „Prebivalci poskušajo pobegniti, da jih ne bi umorili. Vseh iraških beguncev je že dva milijona“, je povedal patriarh Sako in dodal, da država ne more več sprejeti vseh beguncev. Po eni strani gre torej za humanitarno krizo, po drugi strani pa vedno znova prihajajo novice o uničevanju starodavne kulturne dediščine. „Ti borci nimajo nobenega spoštovanja do človeškega življenja, do zgodovine, do vsega. Hočejo izbrisati in izničiti vso zgodovino ter jo po svoje na novo ustvariti“.
Islamski skrajneži sicer trdijo, da kipe uničujejo zato, ker so cilj napačnega češčenja Boga. „Muslimanki zakon ni takšen“, je zatrdil nadškof Sako. „1500 let so bile te starine v Mosulu in Nimradu. Mislim, da je to, kar se je zgodilo v Nimradu, najhujše, saj so bili vsi tisti kipi originalni in ne kopije, kot v Mosulu. To je velika izguba za človeštvo in za vso starodavno civilizacijo v Mezopotamiji. Žalostno je vse to in ne razumem, kako to, da ves svet ni sposoben premagati to ideologijo terorističnih skupin“, je dejal patriarh Sako in nato mednarodno skupnost pozval, naj reši življenja teh nedolžnih ljudi ter mednarodno dediščino.