Nadškof Zore na Ptuju o trpljenju in pripravi na veliko noč
Slovenija | 29.03.2015, 14:37
„Trpljenje - nadloga ali priložnost“ se je glasil večer v Dominikanskem samostanu na Ptuju z ljubljanskim nadškofom metropolitom Stanislavom Zoretom. Dejal je, da smo vsi, ki smo ustvarjeni, deležni trpljenja, in če se pridružimo Jezusovemu trpljenju, lahko tudi naše postane odrešujoče. Spregovoril je tudi o krizi, v kateri se je znašla družina, preganjanju kristjanov in pripravi na velikonočno tridnevje.
Nadškof Zore je med drugim dejal, da je potrebno družinam pomagati, da bodo ponosne, da se bodo same sebe veselile. „Tudi jim pomagati, da bo glas teh družin, ki so vesele in zadovoljne, prihajal v prostor, ta pozitivna izkušnja, kajti jaz vem, da je vsak zakon prej ali slej na preizkušnji zvestobe.“
Po nadškofovih besedah to, kar smo, postajamo v družini. „Družina je prostor, ki te vedno znova sprejme, zlasti mladega človeka, ki odide, odhaja in vedno znova lahko pride nazaj. In mi odrasli, vi, jaz, potrebujemo družino. Zakaj? Zaradi tega, da se tam napolnimo, tam smo deležni pozornosti.“
Kritičen je bil do preganjanja kristjanov in pobijanja s strani Islamske države. Dejal je, da je treba to zlo ustaviti. „Dejansko smo priča velikemu preganjanju kristjanov, kakršnega morebiti v zgodovini še ni bilo. Zlo, ki je za tem preganjanjem, mislim, da še ni razkrito v vseh razsežnostih,“ je povedal nadškof in opozoril, da zaradi tega preganjanja ne smemo soditi vseh muslimanov, saj je med njimi „zelo veliko dobrih ljudi. In zato je zaradi teh zločincev vse muslimane gledati po strani in sumničavo, kar se mi je zgodilo v mojem srcu, krivica“.
V zadnjem delu večera v Dominikanskem samostanu na Ptuju pa je nadškof Zore o svetem tridnevju, ki je pred nami, dejal, da se je nanj potrebno pripraviti, če nam to še ni uspelo, lahko začnemo danes. „Odloči se za Boga, odloči se za molitev, odloči se za božjo besedo,“ je bila jasen nadškof. „Velike noči ne bo mogel v polnosti doživeti tisti, ki bo morda samo na veliko soboto prinesel jedila k blagoslovu in prišel k vstajenju. Ta bo doživel velikonočni zajtrk, ampak ne kot nekaj milostnega, samo kot nekaj posebnega, ne bo doživel velike noči. Za doživljanje velike noči je treba hoditi za Gospodom skozi dneve njegovega trpljenja. Skozi veliki četrtek, skozi veliki petek, skozi veliko soboto in njej molk, ko Jezus leži v grobu. In čeprav boste začeli sedaj, vas bo to spravilo v iskreno kesanje, ker ne moreš hoditi za Gospodom in hkrati ostajati grešnik, kakršen si bil. Ne moreš. Čutiš, da to dvoje ne gre skupaj.“
Nadškof Zore je še dejal, da bomo preko iskrenega kesanja, dobre spovedi, doživljanja obredov vstopili v veliko noč, kakršna je v vsej polnosti.