Visokošolski sindikat svari pred privatizacijo izobraževalnih ustanov
Slovenija | 11.03.2015, 17:55
Po odstopu ministrice za izobraževanje, znanost in šport Stanke Setnikar Cankar, ki je na zloglasnem seznamu prejemnikov javnega denarja prek avtorskih in podjemnih pogodb pristala na drugem mestu, je pod pritiskom javnosti tudi minister za finance Dušan Mramor. Danes je razgrnil svoje prihodke, ki mu jih je od leta 2003 nakazala ljubljanska ekonomska fakulteta. Znesek honorarjev znaša dobrih 82 tisoč evrov. V Visokošolskem sindikatu Slovenije so medtem pozvali k demokratizaciji univerz.
S finančnega ministrstva so sporočili, da je Mramor od leta 2003 poleg rednega dela predaval v nekaterih mednarodnih programih doma in v tujini ter sodeloval pri nekaj raziskovalnih projektih, za kar je tudi dobil honorar. "V tem obdobju, ki je vprašanje, torej od leta 2003 do danes, sem bil dve leti finančni minister in šest let dekan. Teh osem let nisem mogel opravljati projektov, tudi učil sem relativno malo," je sam pojasnil že včeraj. Danes so z njegovega ministrstva poslali izračun: med letoma 2006 in 2014 je Mramor prejel nekaj nad 72.000 evrov, v triletnem obdobju pred tem dobrih 10.000 evra.
Mramor je ob odstopu Setnikar Cankarjeve zaradi očitkov o visokih honorarjih poudaril, da gre za napačen signal. "Zavedati se moramo, da smo v tržni ekonomiji. V tržni ekonomiji poskušamo razviti največjo možno kakovost in jo ponuditi trgu. Nismo več v komunizmu."
V Visokošolskem sindikatu Slovenije glavni problem vidijo v pomanjkanju demokracije na univerzah in morda še bolj na fakultetah. "Javnosti mora postati jasno, da gre za majhno skupino posameznikov, ki je te ustanove privatizirala tudi prek svojih političnih mrež," je za naš radio pojasnil predsednik sindikata Marko Marinčič. Obenem je predstavil nekaj zahtev. "Prva zahteva je povezana s širitvijo volilne pravice pri volitvah dekanov in rektorjev, druga ključna zahteva je omejitev mandatov, tretja ključna zahteva je moratorij pri kandidiranju nekdanjih političnih funkcionarjev na najpomembnejše funkcije na univerzi - funkcije dekana, rektorja in predsednika upravnega odbora."