Ukrajina si želi mirovno misijo za nadzorovanje mirovnega dogovora
Svet | 19.02.2015, 15:00 Petra Stopar
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je Varnostni svet Združenih narodov pozval k napotitvi mirovne misije na območje vzhodne Ukrajine, kjer bi nadzorovala uresničevanje prekinitve ognja. Premirje je kršeno v strateško pomembnem mestu Debalcevo, ki so ga ukrajinske sile zapustile, saj so nadzor nad njim v celoti prevzeli proruski separatisti. Rusija po drugi strani Kijevu očita, da želi z mirovno misijo uničiti mirovni dogovor iz Minska.
Voditelji Ukrajine, Rusije, Francije in Nemčije, znani kot normandijska četverica, ki so pred tednom dni v Minsku dosegli mirovni dogovor za rešitev krize v Ukrajini, kljub kršitvam premirja v Debalcevu vztrajajo pri dogovoru. To je po telefonskem pogovoru vseh voditeljev povedal tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Seibert. Ob tem so pozvali k uresničevanju vseh ukrepov, vključno s popolnim premirjem, umikom težkega orožja in izpustitvijo ujetnikov.
Debalcevo, kjer je tudi železniško vozlišče na pol poti med Luganskom in Doneckom, so ukrajinski vojaki po ofenzivi separatistov včeraj zapustili, velik del od 25.000 prebivalcev pa je pobegnil pred nasiljem separatistov. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je prepričan, da v Debalcevu ne gre za kršitev premirja, saj da je bilo mesto v rokah upornikov že pred dogovorom v Minsku. Ruski predsednik Vladimir Putin je ukrajinske enote že predvčerajšnjim pozval, naj se predajo in priznajo poraz.
A v Evropski uniji menijo drugače in takšen razvoj dogodkov obsojajo. Vodja separatistov Edvard Basurin pa je povedal, da bi separatisti mednarodno mirovno misijo, ki bi nadzorovala premirje, dovolili, a le pod pogojem, da bi bila ta nameščena med območjem pod njihovim nadzorom ter ozemljem pod nadzorom Kijeva.
A vprašanje je, ali bi Petro Porošenko v Varnostnem svetu uspel s svojim pozivom o napotitvi mirovnih sil, tudi zaradi dejstva, da ima Rusija v svetu ključno pravico do veta.