Evropski komisar Valdis Dombrovskis
Bruselj kritičen do grške vlade
Evropska Unija | 19.02.2015, 09:50 Petra Stopar
Čeprav so v Bruslju že včeraj pričakovali grško prošnjo za podaljšanje obstoječega programa finančne pomoči, naj bi Atene za to zaprosile šele danes. Neuradno si Grčija želi podaljšanje programa pomoči za pol leta, a brez strogih pogojev, ki jih je morala doslej izpolnjevati v zameno za ta posojila. V Evropski komisiji so zaradi odnosa grškega finančnega ministra in premierja zelo zaskrbljeni.
V sklopu sedanjega evropskega dela programa pomoči je za Grčijo na voljo še zadnja tranša 1,8 milijarde evrov posojil, poleg tega še 1,9 milijarde evrov od dobička na grške obveznice v lasti Evropske centralne banke ter skoraj 11 milijard evrov neporabljene pomoči za banke.
A Grčija mora za to zaprositi in izpolniti dogovorjene pogoje, vztrajajo v Bruslju. „Najprej moramo videti na papirju, za kaj točno bo zaprosila grška vlada. Šele nato bomo lahko komentirali. Sporočilo evroskupine v ponedeljek je bilo zelo jasno: najbolj realistična pot naprej je prošnja za podaljšanje sedanjega programa pomoči, kar pomeni spoštovanje sedanjih zavez, pri čemer je mogoča določena prožnost,“ je včeraj opozoril podpredsednik Evropske komisije, pristojen za evro, Valdis Dombrovskis.
Tudi če Grčija zaprosi za podaljšanje, to še zdaleč ni konec zgodbe, še poudarjajo viri v Bruslju. Prošnjo mora preučiti trojka – torej Evropska komisija, Evropska centralna banka in Mednarodni denarni sklad – nato jo morajo potrditi vse evrske države. Te so domnevno pripravljene na pogovore o znižanju cilja za primarni presežek, a ob spoštovanju vzdržnosti dolga. A Dombrovskis poudarja: „Finančne in gospodarske razmere se ne izboljšujejo ... Na trgih so precejšnja nihanja. Trendi so zaskrbljujoči.“
Na splošno v Bruslju prevladuje oster ton do grške vlade. Poleg očitkov o njeni nepripravljenosti in nesposobnosti se neuradno slišijo opozorila, da premier Aleksis Cipras zavaja ter da poskuša finančni minister Janis Varufakis vnesti razdor v unijo. Grški vladi v bruseljskih krogih tudi očitajo, da med pogajanji z unijo podžiga proteste Grkov proti politiki območja evra.