Slavi KoširSlavi Košir
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup
Nigerija (foto: ARO)
Nigerija

Ayouba: Napadi Boko Harama niso omajali zaupanja kristjanov

Svet | 17.02.2015, 12:56 Petra Stopar

V Nigru je za danes sklican množičen protestni shod proti skrajni islamistični skupini Boko Haram. Ta ima sedež v Nigeriji, a je svoje delovanje razširila tudi na sosednje države, predvsem Kamerun in Čad. Omenjene države so proti skrajnežem, katerih namen je oblikovati islamsko državo, oblikovale tudi vojaško koalicijo.

Nigerijske enote so ob podpori zračnih napadov spet prevzele nadzor nad strateško pomembnim mestom Monguno, ki ga je Boko Haram zavzel minuli mesec, pa tudi mesto Marte. Kamerunska vojska pa je aretirala tisoč domnevnih privržencev skrajne skupine. O načinih za boj proti islamistični milici, ki je minuli konec tedna napadla mesto Gombe na severovzhodu Nigerije, se v kamerunski prestolnici Yaounde pogovarjajo najvišji predstavniki desetih afriških držav. Udeleženci srečanja nameravajo oblikovati denarni sklad za boj proti skrajnežem, k dodatni podpori pa so pozvali tudi mednarodno skupnost.

Zaradi stopnjevanja nasilja in napadov je nigerijski predsednik Goodluck Jonathan že pred dnevi ocenil, da bi lahko v boju proti Boko Haramu več storile tudi ZDA. Kamerunski predsednik Paul Biya pa je zaradi popolnega nespoštovanja človeškega dostojanstva že obupal nad doseganjem kompromisa. Ob tem je dodal, da boj proti terorizmu ni križarska vojna proti islamu.

K današnjim demonstracijam zoper Boko Haram je med drugim pozvalo Združenje aktivnih kristjanov v Nigru, poroča katoliška agencija Fides. Kot so zapisali v združenju GRAC Niger, "protestirajo proti tistim, ki so uničili cerkve in infrastrukturo". Dodali so, da je tisto, kar državljane združuje v kulturi, politiki in veri, močnejše od tistega, kar jih ločuje. Vez, ki združuje, pa je ljubezen do domovine.

Pater Nicolas Ayouba iz Nigra je v pismu za agencijo Fides povedal, da zadnji napadi niso omajali zaupanja afriških kristjanov. Napade, pobijanje nedolžnih in opustošenje verskih objektov so najstrožje obsodili, a na miroljuben način, brez klicev po sovraštvu, posebno muslimani. Takšen odziv miroljubnega sobivanja bi moral biti po mnenju patra Ayoube zgled za vso Afriko in ves svet.

Svet, Cerkev po svetu
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...