Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Kongres Scholas Occurentes v Vatikanu (foto: Radio Vatikan)
Kongres Scholas Occurentes v Vatikanu

VIDEO: Otroci s posebnimi potrebami so se pogovarjali s papežem

Cerkev po svetu | 06.02.2015, 14:09 Marta Jerebič

V Vatikanu se je sinoči končal četrti svetovni kongres Scholas Occurrentes. Gre za mednarodno mrežo, v katero je povezanih 400 tisoč šol: katoliških, državnih, zasebnih in različnih verstev. Mreža je nastala v Buenos Airesu na pobudo takratnega nadškofa Bergoglia, namen pa je združevati mlade prek športa, umetnosti in tehnologije. Udeležence kongresa je nagovoril tudi papež Frančišek, ki se je ob tem prek videokonference pogovarjal z otroki s posebnimi potrebami.

Ne zgodi se vsak dan, da bi kdo prek videa pokramljal s papežem, a prav to se je zgodilo včeraj popoldne. Učenci s posebnimi potrebami iz ZDA, Španije, Indije in Brazilije so se s papežem pogovarjali, kako se soočajo s svojimi omejitvami. Poseben poudarek je bil na tem, kako jim tehnologija pomaga v šoli.

Isaiah iz Nebraske, ki je v nižjem letniku gimnazije, je motorično oviran, zato je papeža vprašal za nasvet. »Uporaba tehnologije mi pomaga premagati problem, da lahko svoje misli dovolj hitro izrazim. Kaj naredite vi, ko se srečate s čim težkim

Papež Frančišek: "Najprej, ne se jeziti. Ni dobro, če se jeziš. Ostati moraš miren. Potem skušam poiskati način, kako premagati izziv. Če ne morem, pa ga prenašam."

Prek videokonference se je povezala tudi skupina študentov iz Madrida, ki se ukvarjajo z režijo in filmi. Zanimale so jih papeževe tehnične veščine. »Hej, papež Frančišek, rada bi te nekaj vprašala. Ali rad fotografiraš in potem fotografije nalagaš na svoj računalnik?«

Papež Frančišek: »Ali hočeš, da ti povem po pravici … Štorast sem z računalnikom. Ne znam ga uporabljati. Kakšna sramota, kajne?«

Od računalnikov se je pogovor hitro zasukal k tabličnim računalnikom.

Papež Frančišek: »Ali rad delaš s tabličnim računalnikom? Ali je težko?«, je papež vprašal nekega otroka. »Ali imaš tablični računalnik?« ga je vprašal otrok in bil nekoliko razočaran, ko mu je papež odvrnil, da ga nima.

Del izobraževalnega načrta je tudi t. i. Googlovo shajališče. Imenuje se Scholas, njegovo poslanstvo pa je izboljšati izobrazbo z mednarodno izmenjavo idej, kultur in znanja. Vse pod pokroviteljstvom tehnologije. Odkar se je pridružil papež, je zraven več kakor 400.000 šol po vsem svetu. Končni cilj je, da bi dosegli 60 milijonov šolarjev.

Iz Indije se je z Vatikanom povezal 13-leten fant z okvaro sluha Minosh. Z računalnikom se je srečal pred tremi leti in tako se je njegovo izobraževanje spremenilo na bolje.

Minosh: »Ko zdaj pri kakem predmetu česa ne razumem, grem na splet in poiščem slike. potem pa vem. To je tako, kakor da bi imel še enega učitelja

Čeprav je projekt namenjen pomoči učencem, jih je papež spomnil, da so pogosto oni tisti, ki kljub svojim omejitvam naučijo življenjskih naukov odrasle.

Papež Frančišek: »Vsakdo ima v sebi zaklad. Če ga zaklenemo, ostaja skrit. Če ga razdajamo drugim, se naš zaklad pomnoži z zakladi drugih. Rad bi rekel, da ima vsak od vas in vsi zakladr.«

Proti koncu se je skupina učencev iz Mozambika papežu zahvalila še za to, da so prek tega projekta Scholas dobili računalnike. Projekt podpira tudi več nogometnih zvezdnikov nogometnega kluba Barcelona. Podporo je s svojo prisotnostjo na kongresu v Vatikanu pokazal tudi predsednik tega moštva.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...