Ženske kulture – med enakostjo in različnostjo
Cerkev po svetu | 05.02.2015, 14:13 Marta Jerebič
V Rimu poteka plenarno zasedanje Papeškega sveta za kulturo na temo Ženske kulture – med enakostjo in različnostjo. V ospredju razprav je prostor žensk v družbi in Cerkvi. Zasedanje se bo končalo v soboto z avdienco pri papežu Frančišku.
Na plenarnem zasedanju bodo govorili tudi o ženskem telesu med kulturo in biologijo, natančneje tudi o lepotni kirurgiji, to pa je tema, ki je v medijih vzbudila največ pozornosti, zlasti besedilo iz delovnega dokumenta, ki pravi, da je lepotna kirurgija ena izmed mnogih manipulacij s telesom in predstavlja napad na identiteto. Kaže namreč zavračanje, nesprejemanje lastnega telesa.
Predsednik papeškega sveta za kulturo, kardinal Gianfranco Ravasi, je za Radio Vatikan dejal, da pri lepotni kirurgiji lahko govorimo tudi o lepotni diktaturi – ženska se namreč uklanja modelu iz oglasov, pravzaprav umetnemu modelu, to pa doseže s takšno obliko samoobrambe, kot je lepotna kirurgija. Povsem drugačna je seveda rekonstrukcijska kirurgija, na primer po opeklinah ali čem podobnem. Kardinal Ravasi sicer opozarja, da so večji problemi drugi: nasilje nad ženskim telesom, izkoriščanje ženskega telesa za komercialne namene, prisilni splavi itd.
Na zasedanju bodo govorili tudi o porajanju novega življenja, harmoniji med obveznostmi matere in žene ter službenimi dolžnostmi. Naslovili bodo tudi vprašanje, zakaj navkljub veliki prisotnosti žensk v Cerkvi, niso vključene tudi v njene strukture. Ženske so bile tiste, ki so prve verovale. Zanje je papež Frančišek dejal, da prinašajo oznanilo upanja in vstajenja. Za Cerkev že od vedno predstavljajo neke vrste tiho trdnjavo vere. Plenarnega zasedanja se udeležuje 31 članov in 35 svetovalcev Papeškega sveta za kulturo.