Na Slovaškem referendum o družini
Cerkev po svetu | 07.02.2015, 07:11 Marta Jerebič
Na Slovaškem danes poteka referendum o nekaterih vprašanjih z družinskega področja. Volivci se odločajo o tem, ali naj bi tudi v prihodnje zakonsko zvezo opredeljevala en moški in ena ženska; ali imajo istospolni pari pravico posvojiti otroka, ter o pravici staršev, da lahko odločajo o neudeležbi svojih otrok pri urah pouka, ki učijo teorijo spola ali spodbujajo evtanazijo. K opredelitvi je pozvalo »Zavezništvo za družino«. Gre za mrežo združenj, ki si prizadevajo za obrambo družine, ki temelji na zakonski zvezi med moškim in žensko. Prizadevajo si, da se ideologije, ki so že uveljavljene ponekod v drugih državah, ne bi uveljavile tudi na Slovaškem.
Zavezništvo za družino je pred referendumom zbralo 400.000 podpisov podpore, kar je veliko v 5 milijonskem narodu. A 50-odstotno udeležbo volilnih upravičencev za veljavnost volje volivcev bo težko doseči. Po napovedih jih je 35 odstotkov trdno odločenih, da gredo na glasovanje, 25 odstotkov pa jih še premišljuje o tem.
Prizadevanje za obrambo družine je pri sredini splošni avdienci podprl tudi papež Frančišek. »Rad bi izrazil svoje spoštovanje vsej Cerkvi na Slovaškem in vse opogumil v njenem prizadevanju za obrambo družine, življenjske celice naše družbe!«
Slovaška že ima izkušnjo vsiljevanja ideologije v preteklosti, danes pa se jim poskuša vsiliti neko drugo ideologijo, je dejal urednik slovaškega programa na Radiu Vatikan. Pojasnil je, da nekatere politične stranke, ministri in vlada želijo zakonsko zvezo med moškim in žensko izenačiti z drugimi zvezami. Poskušajo uveljaviti stvari, ki nimajo podpore celotnega prebivalstva.
»Referendum ne želi spreminjati ali uveljaviti novih zakonov, ampak želi podpreti tisto, kar že obstaja in to zaščititi pred ideološkimi tokovi v prihodnosti,« je dejal p. Josef Bartkovjak in ob tem omenil še ideologijo teorije spolov in evtanazijo. »Slovaška je del Evropske unije in zagotovo so tu vrednote, ki jih cenimo, so pa tudi težnje, s katerimi se ne strinjamo, ki prihajajo iz nekaterih držav: na primer evtanazija otrok v Belgiji ali izenačenje zakonske zveze med moškim in žensko s kakršnokoli zvezo v Franciji. To občutimo kot novo ideologijo, ki bi bila lahko v prihodnosti škodljiva za družino, za prihodnost države.«
Zagovornikov Zavezništva za družino je veliko, a znatno je tudi nasprotovanje.