Delovna skupina bo iskala kompromise glede zakona o dostojnem pokopu
Slovenija | 05.02.2015, 18:02
Vodstvi poslanskih skupin NSi in SMC sta se danes dogovorili za oblikovanje delovne skupine, ki bo v prihodnjih dneh iskala kompromisne rešitve za pripravo sistemskega zakona, ki bi urejal problematiko dostojnega pokopa žrtev vojn. Med drugim naj bi se usklajevali tudi o morebitni spremembi imena zakona.
Predstavniki NSi in SMC so se danes sešli na drugem sestanku na temo predloga zakona o dostojnem pokopu, ki so ga predlagali v NSi. Tokrat sta poslancem SMC svoji stališči predstavila tudi člana vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč, zgodovinar Mitja Ferenc in kriminalist Pavle Jamnik.
Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer je po srečanju izpostavila, da je sestanek odprl vso kompleksnost tematike. Pokazalo se je, da obstaja še veliko nerazrešenih vsebinskih pogledov, tako na konceptualni kot na pravni in operativni ravni, je dejala. Zato so se dogovorili, da bodo oblikovali posebno delovno skupino, ki jo bo koordinirala NSi in ki bo v prihodnjih dneh iskala kompromisne rešitve in usmeritve, da bi se pripravil celovit sistemski zakon.
Po njenih besedah je med drugim še vedno odprto vprašanje, ali potrebujemo za to problematiko dva zakona ali pa bi bilo mogoče vsebinsko dopolniti obstoječega. Ena od osnovnih ugotovitev sestanka pa je bila po njenih besedah tudi ta, da ime predloga zakona vsebinsko ni najbolj ustrezno. Tako so že na mizi tudi predlogi o preimenovanju zakona, ki bi bilo bolj prilagojeno vsebini, ki ga obravnava.
Predsednica NSi Ljudmila Novak pa je po sestanku dejala, da so se dotaknili zlasti vprašanja, zakaj se obstoječi zakon o vojnih grobiščih ne izvaja oz. zakaj za reševanje problematike ni zadosten. Po njeni oceni so sogovorniki vendarle prišli do skupne ugotovitve o potrebi po novem zakonu.
Problem obstoječega zakona o vojnih grobiščih je v tem, da nima opredeljenih postopkov in načina raziskovanja, evidentiranja in urejanja grobišč, je poudaril Mitja Ferenc. Po 12 letih delovanja tega zakona ocenjuje, da je v zvezi z vprašanjem dostojnega pokopa še toliko nejasnosti, da je novi zakon nujno potreben. Tako bi bila grobišča v naravi označena in lahko bi se začelo njihovo urejanje na način, kot se urejajo ostala vojna grobišča, je pojasnil.
Jamnik je dodal, da si sam kot član vladne komisije prizadeva zlasti za to, da se čim bolje uredijo vsi tehnični postopki v zvezi s postopki urejanja grobišč - od njihovega evidentiranja do skrbi zanje. "Upam, da bodo naši predlogi in nasveti upoštevani," je dejal.