Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marcel KrekMarcel Krek

Na cesto le pravilno označeni

| 11.01.2015, 17:49

S 1. januarjem so stopili v veljavo predpisi, ki lastnikom in upravljavcem počasnih vozil nalagajo, da le ta označijo s posebnimi tablami za počasna vozila. Mag. Marjan Dolenšek, specialist za kmetijsko in gozdarsko tehniko na Kmetijsko gozdarskem zavodu Ljubljana, je v današnji kmetijski oddaji predstavil zahteve novih predpisov, in kmete pozval, da vsa svoja vozila ustrezno označijo, da bodo ostalim udeležencem v prometu hitreje vidna.

Pravilnik o delih in opremi vozil je sicer začel veljati že 1. oktobra 2013, vendar ne v celoti. Določbe glede obvezne opreme traktorjev, traktorskih priklopnikov in vlečenih traktorskih priključkov in glede označevanja počasnih vozil, so se začele uporabljati 1. januarja letos, določbe glede varnostnih elementov traktorjev, glede označevanja širših traktorjev in delovnih strojev in glede opremljenosti traktorskih priklopnikov in vlečenih traktorskih priključkov z zavorami pa 1. januarja prihodnje leto.

Pravilno označevanje počasnih vozil

Pravilnik določa, da morajo biti s tablo za počasna vozila označena vsa vozila, katerih konstrukcijsko določena hitrost ne presega 40 km/h. Enaka označba mora biti tudi na vseh njihovih priključnih vozilih, in sicer, ko pa gre za sestav vlečnega vozila in priključnega vozila (prikolice) mora biti tabla nameščena le na zadnje vozilo v skupini.

Večja vidnost v neugodnih okoliščinah
Večja vidnost v neugodnih okoliščinah © Marjan Dolenšek

Trikotnih s prirezanimi konicami

Tabla za označevanje počasnih vozil ima po pravilniku določene tako mere, obliko, barvo kot tudi odsevnost. Poenostavljeno povedano ima obliko enakostraničnega trikotnika s prisekanimi vogali, notranja površina je rdeče fluorescentne barve, zunanji pasovi pa so rdeče barve in odsevni. Navedene table so v prvi vrsti namenjene preprečevanju naletov od zadaj, oz. temu, da vozniki, ki vozijo za počasnimi vozili, pravočasno opazijo, da je pred njimi počasno vozilo, in ustrezno prilagodijo hitrost vožnje ter vozilo na primernem mestu prehitijo.

Označevalna tabla
Označevalna tabla © Marjan Dolenšek

Pravilno označen traktor in priklopnik
Pravilno označen traktor in priklopnik © Marjan Dolenšek
Označevanje širokih vozil in vozil s štrlečimi deli

Mag. Marjan Dolenšek je v oddaji spregovoril tudi o določbah pravilnika, ki se nanašajo na ustrezno označenost širših traktorjev in delovnih strojev, kakor tudi označevanje traktorjev in traktorskih priključkov, ter delovnih strojev z izpostavljenimi oziroma štrlečimi deli, ki so lahko nevarni za druge udeležence v prometu. Te določbe bodo sicer stopile v veljavo prihodnje leto, zaradi osebne varnosti in varnosti drugih udeležencev v prometu pa jih je modro upoštevati že zdaj. Več lahko slišite v posnetku oddaje!

Ugodnosti za člane strojnih krožkov

Mag. Marjan Dolenšek je v oddaji opozoril, da je pred nakupom tabel dobro biti pozoren na njihovo kvaliteto in robustnost. V Zvezi strojnih krožkov Slovenije so tako pripravili ponudbo kvalitetnih označevalnih tabel in ostale dodatne opreme, ki jo člani lahko kupijo po ugodnejši ceni in se tako izognejo stroškom, ki nastanejo, ko se ob težjih pogojih dela v kmetijstvu, nekvalitetna signalizacija poškoduje in posledično ne ustreza zahtevam predpisov.

Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija) Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija)

V prometni nesreči je umrl misijonar Danilo Lisjak

K svojemu Stvarniku in Odrešeniku je 74. letu življenja odšel salezijanec duhovnik in misijonar Danilo Lisjak. Skoraj vse svoje duhovniško delo je posvetil misijonski službi v Afriki. 

Danilo Lisjak v Ugandi (photo: Don Bosko Slovenija) Danilo Lisjak v Ugandi (photo: Don Bosko Slovenija)

Misijonar Danilo Lisjak bo pokopan v Sloveniji

Kot pišejo na spletni strani Don Bosko Slovenija, bo misijonar Danilo Lisjak, ki je umrl v prometni nesreči v Ugandi, pokopan v Sloveniji. "Salezijanski inšpektor Peter Končan sporoča, da so se po ...