Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
EU zastave (foto: Wikimedia Commons)
EU zastave

EU in ZDA nadaljujejo pogajanja o prosti trgovini

Svet | 02.02.2015, 18:00 Petra Stopar

V Bruslju se je začel osmi krog pogajanj o čezatlantskem prostotrgovinskem sporazumu med Evropsko unijo in ZDA (TTIP). Pogovori so, tako kot vedno, skriti pred javnostjo, je pa znano, da bo rdeča nit tokratnih pogajanj zakonodaja. Na družbenih omrežjih so medtem vse glasnejše razprave nasprotnikov sporazuma, ki po njihovi oceni pomeni napad demokracijo.

Kot poročajo današnje Finance, bo vroča tema tokratnih petdnevnih pogajanj v Bruslju zbližanje evropskih in ameriških predpisov, da bi se izognili podvajanju in znižali stroške za podjetja, ki bi sodelovala v čezatlantski trgovinski izmenjavi med EU in ZDA. Kritiki ob tem opozarjajo, da morajo pogajalci upoštevati tudi interese državljanov.
Razlike v predpisih pa so precejšnje. V ZDA morajo na primer proizvajalci kozmetike dovoljenje za prodajo na trgu pridobiti pri ameriški agenciji za hrano in zdravila, tako da so načelno predpisi strožji. A na drugi strani je v ZDA na seznamu prepovedanih kemikalij za uporabo v kozmetiki enajst postavk, v Evropski uniji pa približno 1300, navajajo Finance.

A to je le eden od primerov. Pogajalci nameravajo s sporazumom znižati zakonodajne ovire tudi pri prehrambeni varnosti, okolju, bančnem poslovanju, itn. Za primerjavo: Medtem ko skoraj 70 odstotkov hrane v trgovinah v ZDA vsebuje gensko spremenjene sestavine, in to na embalaži niti ni označeno, pa je v Evropski uniji prepoved gensko spremenjenih organizmov v pristojnosti držav članic in trenutno ta prepoved prevladuje v večini. Pridelava hrane z GSO je vroča tema v Evropi že več let. Podobno je pri uporabi pesticidov, hormonov, kjer so ameriška pravila mnogo ohlapnejša.
Na Evropski komisiji zagotavljajo, da skušajo evropskim državljanom informacije o napredku pogajanj v zvezi s prostotrgovinskim sporazumom kar se da kakovostno prikazati. Pojasnjujejo, da bo dogovor, ko bo sklenjen, pripomogel k rasti evropskega gospodarstva, stabilnim zaposlitvam, evropski kupci bodo v trgovinah lahko izbirali med več in kakovostnejšimi izdelki, predvsem pa bodo vezi med unijo in ZDA postale močnejše.

Svet, Evropska Unija, Hrana in okolje
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...