Hollande: Grčija sama odloča o obstanku v evroobmočju
Evropska Unija | 05.01.2015, 18:30 Rok Mihevc
Grčija je znova predmet razprav nekaterih držav Evropske unije in medijev. Po že znanem dejstvu, da bodo zaradi neuspele izvolitve predsednika v državi predčasne parlamentarne volitve, se vse več govori tudi o izstopu iz evro območja. Javnomnenjske raziskave namreč kažejo, da bo na volitvah zmagala stranka Siriza, ki nasprotuje reformam in varčevalnim ukrepom, na katere so pristale Atene v zameno za finančno pomoč.
O tem je spregovoril tudi francoski predsednik Francois Hollande. Za radio France Inter ocenil, da je odločitev o obstanku v evro območju v rokah Grkov. Meni, da so svobodni, da izberejo svojo pot in je treba to odločitev spoštovati. Na drugi stani je poudaril, da mora država izpolniti svoje obveznosti.
Mimo grškega vprašanja ni mogla niti nemška kanclerka Angela Merkel, ki je včeraj dvignila veliko prahu z izjavo, da je pripravljena sprejeti izstop Grčije iz evro območja. Ta bo po po pisanju tednika Der Spiegel za Berlin "praktično neizogiben", če bo po volitvah vlado vodil prvi mož Sirize Aleksis Cipras, ki bi lahko zapustil pot varčevanja in ustavil vračanje dolgov države.
„Izključitev Grčije iz evrskega območja bi stala veliko denarja in izničila štiri leta reform, a bila bi manj dramatična, kot bi bila pred štirimi leti.“, je dejal poslanec nemških Krščanskih demokratov Ralph Brinkus. Včeraj so v Berlinu sicer nakazali, da verjamejo, da bodo Atene izpolnile svoje obveznosti.
Gospodarski minister je celo dejal, da je "cilj nemške vlade, Evropske unije in vlade v Atenah, da Grčija ostane v evroobmočju". Pričakuje še, da bo država vztrajala pri svojem reformnem programu.
Najnovejša anketa pred volitvami je pokazala, da bi Sirizo volilo nekaj več kot 30 odstotkov volivcev, medtem ko bi Samarasovi Novi demokraciji svoj glas namenilo nekaj več kot 27 odstotkov volivcev. Anketa je še pokazala, da 74 odstotkov Grkov meni, da bi država morala ostati v območju evra.