Ubiti mehiški duhovnik
Nasilne smrti lani umrlo 26 pastoralnih delavcev
Cerkev po svetu | 03.01.2015, 07:00 Marta Jerebič
Leto 2014 je bilo hudo za številne cerkvene delavce po svetu, ki so bili ubiti v nasilju ali zaradi smrtonosnega virusa ebole. Vatikanska agencija Fides v svojem letnem poročilu navaja, da je nasilne smrti umrlo 26 pastoralnih delavcev, trije več kot leto prej.
Poročilo tiskovne agencije Kongregacije za evangelizacijo narodov se je več let osredotočalo le na pobite redovnike po svetu, zadnji čas pa se osredotoča na vse cerkvene delavce, 'ki so umrli nasilne smrti'. Tako poroča, da je bilo leta 2014 ubitih 17 duhovnikov, en redovni brat, šest redovnic, en bogoslovec in en laik, veliko izmed njih med ropom, za katerega sta bili značilni posebna 'krutost in grozovitost', kar kaže na to, da sta jih izzvali nestrpnost ter 'gospodarska in kulturna revščina'.
Šest let zapored jih je bila večina ubitih v obeh Amerikah, sledijo Afrika, Azija, Oceanija in Evropa. V zadnjih 10 letih je bilo ubitih 230 pastoralnih delavcev, med njimi trije škofje.
Poročilo opozarja tudi na številne druge, ki so dali življenje za Kristusa. V Afriki je veliko ljudi podleglo eboli. Kot je zapisal generalni prior bolniških bratov svetega Janeza od Boga pater Jesus Etayo, je po katoliških bolnišnicah v Liberiji in Sierri Leone 'dalo svoje življenje za druge kakor Kristus' 18 redovnih duhovnikov in bratov laikov.
Poročilo spominja tudi na neznano usodo treh duhovnikov asumpcionistov iz Konga, ki so bili ugrabljeni oktobra 2012, ter jezuitskega patra Paola Dall’Oglia, ki je bil nasilno odveden v Siriji leta 2013. Prav tako ni nič znanega o usodi indijskega jezuita Alexisa Prema Kumarja, ki je bil junija 2014 ugrabljen v Heratu. Bil je voditelj jezuitske begunske službe v Afganistanu.