Papež Frančišek - Angelus
VIDEO: Papež: Mir je vedno mogoč
Cerkev po svetu | 01.01.2015, 14:15 Marta Jerebič
Papež Frančišek je vernike nagovoril tudi pred opoldansko molitvijo Angelovega češčenja. Na praznik Marije, Božje Matere je spomnil, da je Kristusova mati tudi Mati Cerkve in torej Mati vseh, ki smo vanjo vključeni po krstu. V zvezi s svetovnim dnevom miru pa je poudaril, da je mir vedno mogoč, treba ga je poiskati, molitev pa je korenina miru, saj mu omogoča, da se razcveti. Izrazil je željo, da ne bi bilo več vojn, saj te iz ljudi delajo sužnje, in da bi letošnje leto zaznamoval mir.
Na današnji prvi dan novega leta nas Cerkev v veselem božičnem vzdušju vabi, naj svoj pogled vere in ljubezni usmerimo na Jezusovo Mater. V tej ponižni ženi se je Božja Beseda učlovečila in prebivala med nami. Zato je nemogoče ločiti zazrtost v Jezusa od zazrtosti v Marijo, saj je prav ona podarila svojo ljubezen in človeško telo Božji besedi, da je ta postala vidna in dosegljiva za dotik.
Naš Odrešenik je postal pravi človek in zaradi tega je za vse človeštvo prišlo odrešenje. Sveti Pavel spominja, da je Jezus bil rojen pod postavo. To pomeni, da je vstopil v človeško pogojenost in jo osvobodil od miselnosti, ki je ujeta v predpise. Postava brez milosti postane namreč neznosno breme in namesto, da bi bila človeku v prid, nam škoduje. Tako je vzrok za prihod Božjega Sina na svet prav naša osvoboditev, naše prerojenje. Naša osvoboditev in zlasti prerojenje se je zgodilo s Kristusovo smrtjo na križu, da bi lahko postali Božji otroci. Z vključitvijo vanj ljudje dejansko postanemo tudi Božji otroci. Ta čudoviti prehod pa se v nas zgodi pri krstu. Krst nas namreč v Kristusa vcepi kot žive ude in nas vključi tudi v Cerkev.
Nato je papež Frančišek povabil, naj se ob začetku novega leta spomnimo dne svojega krsta. Povabil je, naj dvignejo roko vsi, ki se spomnijo datuma tega dogodka. Dvignjenih rok ni bilo prav veliko. Prijazno je spodbudil, naj se vsakdo „za domačo nalogo“ podviza in poizve za dan tako pomembnega dogodka.
Spomnimo naj se torej dne svojega krsta in odkrijemo dar, ki smo ga takrat prejeli: vnovič naj odkrijemo dar zakramenta, ki nas prerodi za novo življenje, za Božje življenje. To pa se zgodi po Materi Cerkvi, ki ima za vzor Mater Marijo. S krstom smo zaživeli v občestvu z Bogom in nismo več prepuščeni igri zla in greha, temveč prejmemo ljubezen, nežnost in Božje usmiljenje.
Ta Božja bližina v našem življenju nam prinaša resnični mir. Mir je Božji dar, za katerega prosimo zlasti danes, na svetovni dan miru. „Ne več sužnji, ampak bratje“ je poslanica tega dneva. Sporočilo, ki zadeva nas vse. Vsi smo poklicani k boju proti vsakršni obliki suženjstva in h gradnji bratstva. Vsakdo skladno s svojo odgovornostjo. Vsi pa naj se zavedamo, da je v temelj miru treba vgraditi molitev.
Mariji, Božji in naši Materi naj izročimo svojo odločenost za dobro. Prosimo naj jo, da nas in vse dni novega leta zaščiti s plaščem svojega materinskega varstva. Nagovor je sklenil s prošnjo k Božji Materi: „Ne zavrzi naših prošenj v naših potrebah, temveč nas reši vseh nevarnost, o sveta in blagoslovljena Devica.“