Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc

Pod peticijo za privatizacijo svoj podpis v slabem dnevu oddalo skoraj 4000 ljudi

Slovenija | 17.01.2015, 13:05

Parlamentarni odbor za finance je na včerajšnji nujni seji zavrnil predlog Združene levice, da je treba preklicati sklep državnega zbora iz leta 2013 o prodaji 15 državnih podjetij. Vodja poslancev Združene levice Luka Mesec članov odbora ni prepričal s stališčem, da razprodaja državnega premoženja, ki po njihovem trenutno poteka v Sloveniji, ni ne poštena ne koristna. Podobno menijo tudi v pobudi Proti privatizaciji, ki pa se jim je včeraj ob bok postavila še pobuda, ki privatizacijo podpira. Med nosilci pobude je tudi kolumnist časnika Finance Rok Novak.

Peticiji proti privatizaciji, ki jo je pred mesecem dni pripravil ekonomist Jože Mencinger, v bran pa so ji poleg poslancev ZL stopili tudi Božo Repe, Spomenka Hribar in Ljubo Bavcon, se je ob bok postavila peticija za privatizacijo in depolitizacijo gospodarstva. Peticijo so doslej med drugim podpisali ekonomisti Janez Šušteršič, Igor Masten, Gorazd Justinek, Anže Burger in Rado Pezdir. Novak, ki je poleg Jake Šobe in Anžeta Burgerja nosilec pobude, je v izjavi za naš radio na vprašanje, zakaj so se odločili za peticijo povedal: "S to pobudo želimo v javno razpravo v Sloveniji vnesti več razumevanja za to, da privatizacija za Slovenijo pomeni razvojni izziv in bo dolgoročno zelo koristna. Ne bi rekel, da je pobuda zgolj protiudarec Mencingerjevi peticiji. Vsekakor pa smo s pobudo želeli razbiti to enoumje v katerem so nasprotniki privatizacije ustvarili vtis, da ljudi, ki smo za privatizacijo, praktično ni. Celo včeraj, ko je naša pobuda dobila skoraj vsakih deset sekund nov podpis je Luka Mesec v državnem zboru skušal izsiliti seznanitveni sklep, da je večina državljanov proti privatizaciji. Danes dajemo ljudem s to pobudo priložnost, da povedo, kaj mislijo o tem."

Od včeraj do danes se je pod peticijo na spletu podpisalo skoraj 4000 ljudi. Rok Novak je za Radio Ognjišče zavrnil trditev, da gre pri prodaji državnih podjetij za razprodajo tako imenovane državne srebrnine. "Kar se državne srebrnine tiče je odgovor jasen. Državna podjetja so v povprečju manj dobičkonosna in manj produktivna kot primerljivi subjekti na trgu. Privatizacija po drugi strani pomeni v povprečju boljše upravljanje, priliv novih kadrov, nova znanja in nove investicije. Slednje pa pomenijo odpiranje novih delovnih mest, vlaganje v inovacije, itd. Vse to pomeni znaten doprinos k blaginji povprečnega državljana," je povedal Novak, ki je na spletni strani za-privatizacijo.org še zapisal, da je k pobudi pristopil, "ker menim, da je privatizacija ključen razvojni izziv Slovenije. Ne zgolj, ker sedanje politizirano gospodarstvo daje merljivo slabše poslovne rezultate, ampak še bolj zato, ker opravičljivega razloga za prisilno sovlagateljstvo državljanov ni".

Podpisniki peticije za privatizacijo še menijo, da državno lastništvo preprečuje, da bi se hitreje otresli gospodarske krize. "Zaradi državnega lastništva je slovensko gospodarstvo talec politike. Slovenska podjetja v večinski državni lasti pa so po vseh pomembnih vidikih poslovanja mnogo slabša od primerljivih zasebnih podjetij," pišejo v peticiji, ki jo naslavljajo na premierja Mira Cerarja, ministre in poslance državnega zbora. Pod peticijo proti privatizaciji se je po podatkih s spletne strani tednika Mladina, ki podpira Mencingerjevo peticijo, v mesecu dni podpisalo več kot 11.600 ljudi. Ti poudarjajo, da se s tem njihova prizadevanja ne končujejo, saj v primeru nadaljevanja prodaje ne izključujejo protesta in referenduma.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...