Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc

V kratkem nas spet čaka bruseljski pregled izvajanja priporočil

Slovenija | 18.01.2015, 12:15

Predstavniki Evropske komisije bodo predvidoma od srede do petka na rednem delovnem obisku pri nas. Pregledali in ovrednotili bodo napredek Slovenije pri izvajanju priporočil v zvezi z odpravo presežnih neravnovesij. Predstavniki Bruslja se bodo srečali s pristojnimi za ukrepanje.

Slovenija je lanskega junija dobila osem priporočil s konkretnimi roki in nalogami za proračunsko in reformno ukrepanje. Nanašajo se na ureditev javnih financ, prestrukturiranje bank in podjetij, privatizacijo, minimalno plačo, pokojninski sistem, poslovno okolje in tudi boj proti korupciji.

Ta priporočila so ključna postaja v evropskem semestru, ciklu evropskega nadzora nad fiskalnim in reformnim ukrepanjem članic, uvedenem v odzivu na krizo. Cilj je tesnejše usklajevanje in preprečitve novih kriz.

Tokratni evropski semester je Evropska komisija sprožila konec lanskega novembra, ko je objavila ocene osnutkov proračunov evrskih članic in poročilo o gospodarskih neravnovesjih. Odločila je, da bo znova temeljito pregledala gospodarsko stanje Slovenije in tako preverila, ali se presežna makroekonomska neravnovesja zmanjšujejo ali povečujejo. "Verjamem, da se je vlada dobro organizirala in da razume zahteve, ki jih mora izpolnjevati, da zagotavlja manj kot triodstotni primanjkljaj bruto domačega proizvoda. Vse vabim, naj aktivno prispevajo k uresničevanju zavez in Sloveniji pomagajo, da vstopi v skupino najboljših," je takrat povedala evropska komisarka za promet Violeta Bulc.

Slovenija je edina članica povezave, pri kateri je Bruselj dve leti zapored ocenil, da se sooča s presežnimi makroekonomskimi neravnovesji. Ob tem je opozoril predvsem na preveliko zadolženost in šibko upravljanje podjetij, na pomen doslednega izvajanja strategije za bančni sektor in na privatizacijo. Posebej je omenil pomen izvedbe napovedanih ukrepov.

V temeljiti analizi, ki naj bi jo objavila marca, bo Evropska komisija ocenila, ali se neravnovesja zmanjšujejo, vztrajajo ali povečujejo. Poleg Slovenije bo temeljito pregledala še petnajst članic unije: Hrvaško in Italijo, ki se prav tako soočata s presežnimi neravnovesji, ter Irsko, Španijo, Francijo, Madžarsko, Belgijo, Bolgarijo, Nemčijo, Nizozemsko, Finsko, Švedsko, Veliko Britanijo, Portugalsko in Romunijo.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...