Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

V kratkem nas spet čaka bruseljski pregled izvajanja priporočil

Slovenija | 18.01.2015, 12:15

Predstavniki Evropske komisije bodo predvidoma od srede do petka na rednem delovnem obisku pri nas. Pregledali in ovrednotili bodo napredek Slovenije pri izvajanju priporočil v zvezi z odpravo presežnih neravnovesij. Predstavniki Bruslja se bodo srečali s pristojnimi za ukrepanje.

Slovenija je lanskega junija dobila osem priporočil s konkretnimi roki in nalogami za proračunsko in reformno ukrepanje. Nanašajo se na ureditev javnih financ, prestrukturiranje bank in podjetij, privatizacijo, minimalno plačo, pokojninski sistem, poslovno okolje in tudi boj proti korupciji.

Ta priporočila so ključna postaja v evropskem semestru, ciklu evropskega nadzora nad fiskalnim in reformnim ukrepanjem članic, uvedenem v odzivu na krizo. Cilj je tesnejše usklajevanje in preprečitve novih kriz.

Tokratni evropski semester je Evropska komisija sprožila konec lanskega novembra, ko je objavila ocene osnutkov proračunov evrskih članic in poročilo o gospodarskih neravnovesjih. Odločila je, da bo znova temeljito pregledala gospodarsko stanje Slovenije in tako preverila, ali se presežna makroekonomska neravnovesja zmanjšujejo ali povečujejo. "Verjamem, da se je vlada dobro organizirala in da razume zahteve, ki jih mora izpolnjevati, da zagotavlja manj kot triodstotni primanjkljaj bruto domačega proizvoda. Vse vabim, naj aktivno prispevajo k uresničevanju zavez in Sloveniji pomagajo, da vstopi v skupino najboljših," je takrat povedala evropska komisarka za promet Violeta Bulc.

Slovenija je edina članica povezave, pri kateri je Bruselj dve leti zapored ocenil, da se sooča s presežnimi makroekonomskimi neravnovesji. Ob tem je opozoril predvsem na preveliko zadolženost in šibko upravljanje podjetij, na pomen doslednega izvajanja strategije za bančni sektor in na privatizacijo. Posebej je omenil pomen izvedbe napovedanih ukrepov.

V temeljiti analizi, ki naj bi jo objavila marca, bo Evropska komisija ocenila, ali se neravnovesja zmanjšujejo, vztrajajo ali povečujejo. Poleg Slovenije bo temeljito pregledala še petnajst članic unije: Hrvaško in Italijo, ki se prav tako soočata s presežnimi neravnovesji, ter Irsko, Španijo, Francijo, Madžarsko, Belgijo, Bolgarijo, Nemčijo, Nizozemsko, Finsko, Švedsko, Veliko Britanijo, Portugalsko in Romunijo.

Slovenija, Politika
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Navodila za župnije ob smrti svetega očeta

Z veliko žalostjo se Cerkev na Slovenskem pridružuje žalovanju vesoljne Cerkve ob slovesu svetega očeta Frančiška. Da bomo te žalostne, a svete trenutke doživljali kot ena družina Božjih otrok, v ...

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Umrl je sveti oče.

Zjutraj je umrl papež Frančišek z rojstnim imenom Jorge Mario Bergoglio, so sporočili iz Vatikana. Papež je še včeraj ob praznovanju velike noči pozdravil okoli 35.000 vernikov, ki so se zbrali na ...

Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media) Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media)

Papež: Blagoslovljeno veliko noč!

Današnjo mašo na Trgu sv. Petra v Vatikanu je daroval kardinal Angelo Comastri, ki je prebral tudi papeževo pridigo. Sveti oče je v njej poudaril, da Kristus ni ostal ujetnik smrti. Ne moremo iz ...

p. Tomaž Mikuš, jezuit (photo: Aleteia) p. Tomaž Mikuš, jezuit (photo: Aleteia)

Veliki petek kot povabilo k sočutju, ki spreminja 

V jutru velikega petka, ko so v ospredju žalovanje, premišljevanje o preizkušnjah, trpljenju, pa tudi možnosti, ko se ob odpovedih lahko še bolj odpremo Bogu ter postanemo razpoložljivejši za ...