Marjan BuničMarjan Bunič
Marko ZupanMarko Zupan
Marjana DebevecMarjana Debevec

Dijaki z zanimanjem prisluhnili pričevanjem taboriščnic iz Ravensbrücka in Auschwitza

Slovenija | 09.01.2015, 21:54

Predsednik republike Borut Pahor je danes pripravil srečanje dijakinj in dijakov Gimnazije Vič v Ljubljani z nekdanjimi taboriščnicami v koncentracijskih taboriščih Ravensbrück in Auschwitz. Izpostavile so zlasti pogum, domoljubje in njihovo medsebojno solidarnost v težkih trenutkih, mladi pa so z zanimanjem prisluhnili njihovim pričevanjem.

Taboriščnice so v pogovoru z mladimi opisovale žalostne zgodbe in mnoge krutosti, ki so jih preživele v taboriščih, pa tudi neizmerno srečo ob osvoboditvi. Strinjale so se, da je bila skupina slovenskih taboriščnic zelo solidarna med seboj. Mnogokrat so si dajale poguma, se tolažile, nikoli pa ni prišlo do izdajstva ali kraje. Nič ni bilo hujšega kot poniževanje, toda obdržale so dostojanstvo, so se strinjale.

Taboriščnica Dana Valič je izpostavila zlasti njihovo domoljubje. Ko je okupator zavzel domovino, so vedele, da se morajo za svobodo boriti in žrtvovati. In idejo svobode in osvoboditve Slovenije so imele vedno pred seboj, je poudarila. Opozorila je, da so taboriščnike hoteli uničiti, ne le fizično, ampak tudi psihično. Ravno zato je bilo tovarištvo med njimi toliko pomembnejše.

Kljub mnogim bridkim doživetjem s strani taboriščnic po njenih besedah ni bilo maščevalnosti. Kot je pojasnila, človek še najbolj škodi sebi, če v sebi goji sovraštvo. Zato sta bila zmaga in preživetje zanje največje zadoščenje. "Ko smo bili osvobojeni, je bil to najsrečnejši trenutek v življenju," je poudarila.

Mladim je Valičeva zaželela, da nikdar ne bi doživeli vojne. V težkih trenutkih pa naj bodo med seboj prijatelji in naj drug v drugem iščejo tisto, kar je dobro in lepo. "Držite skupaj, branite svoj narod, kajti to je največ, kar imamo," je dejala Valičeva, ki je bila o zmagi in o svojem preživetju prepričana že od vsega začetka.

Tudi druge taboriščnice so mladim svetovale, naj se še bolje izobrazijo o grozotah koncentracijskih taborišč, zlasti pa da naj bodo zvesti v ljubezni do domovine.

Pahor je izrazil hvaležnost tako taboriščnicam, da so delile svoje izkušnje, kot tudi mladim, ki so jim prisluhnili. Sporočilo današnjega srečanja naj bosta strpnost in upanje na boljši svet, je poudaril. Zavezal se je, da si bo za strpnost in sožitje prizadeval tudi kot predsednik republike.

Pogovor, ki se je začel z minuto molka v spomin na žrtve terorističnega pokola v Parizu, je sicer sodil v okvir prireditev, ki jih bo letos zaznamovala 70-letnica zmage nad fašizmom in nacizmom ter konca druge svetovne vojne. Še ta mesec, natančneje 27. januarja, pa bo minilo tudi 70 let od osvoboditve koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau.

Slovenija
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...