Nadškof Zore pri sv. Petru blagoslovil kapelo in nove župnijske prostore bratov minoritov
Cerkev na Slovenskem | 07.01.2015, 10:39
Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore je na praznik Sv. Treh kraljev pri svetem Petru v Ljubljani daroval sveto mašo po kateri je blagoslovil samostansko kapelo in novi del samostana svetega Maksimilijana Kolbeja, kjer se nahajata bogoslovno semenišče in župnijski prostori. Nadškofu sta se pri oltarju poleg redovnikov in duhovnikov pridružila tudi provincial minoritov p. Milan Kos in gvardijan pri sv. Petru p. Danilo Holc.
Nadškof Stanislav Zore je v nagovoru po evangeliju med drugim dejal, da gre za pomembno pridobitev predvsem za pastoralno življenje župnije. "Ob tem bi rad iskreno čestital bratom minoritom, ker so se, čeprav so časi zahtevni, pogumno odločili za gradnjo in jo srečno pripeljali tako daleč, da moremo nocoj prositi Boga, naj s svojim blagoslovom na poseben način vstopi v te prostore, da bodo mogli tisti, ki bodo v njih bivali, živeli bratstvo in pričali z bratstvom. In da bodo mogli tisti, ki se bodo v njih srečevali, ki bodo vanje prihajali, v njih doživljati sprejetost in ljubezen in odhajati s tem blagoslovom božje navzočnosti in božje bližine. Obenem je tudi prav, da se zahvalim tako bratom minoritom, ki skrbijo za to župnijo in hkrati skrbijo tudi za bolniško župnijo, ki pravzaprav 24 ur na dan dajejo svoj čas tistim, ki so v naši bližini najbolj preizkušeni, čeprav so pogosto tako zelo odmaknjeni od naših oči."
Gvardijan samostana p. Danilo Holc se je pred blagoslovom zahvalil vsem, ki so pomagali pri gradbenih delih, posebej izvajalcem in dobrotnikom ter o kapeli povedal: "Sedanja ureditev samostanske kapele v duhu sv. Frančiška izraža skromnost in preprostost, ki sta obenem tudi prednost za jasnost sporočila. Frančiškova podoba na steklu vhodnih vrat kapele, nas skupaj s podobo svete Klare, te duhovne sadike na drevesu karizme asiškega ubožca. sprejemata in povabita v svetost prostora. Simbol našega reda nad njima, prekrižani roki Kristusa in Frančiška, nas uvedeta v temeljno držo slehernega brata ali sestre, ki mu sledita, to je prijateljstvo s Kristusom in hoja po njegovih stopinjah. Ob vstopu v kapelo zato takoj pritegne našo pozornost ikonostas Križanega pri sv. Damijanu ter tabernakelj z Najsvetejšim, na katerega navzočnost nas bo opozarjala rdeča lučka." P. Holc je še povedal, da je kapela posvečena sv. Maksimiljanu Kobleju: "Svetnikova podoba v kapeli, ki služi tudi vzgoji redovniških in duhovniških kandidatov tako vabi in spodbuja, da se pridružimo duhu njegovega gorečega postulata: Z vsemi sodobnimi in razpoložljivimi sredstvi ves svet pridobiti za Kristusa po Brezmadežni. To je tudi razlog, da tesno ob sliki najdemo njen kip."
"Izredni provincialni kapitelj je leta 2011 sklenil, da s 1. avgustom 2011 ustanovimo v Ljubljani samostan sv. Maksimilijana Kolbeja in zapustimo Sostro. Po uresničitvi tega sklepa smo takoj začeli s pripravami za dograditev samostana za potrebe ponoviciata, samostanske kapele in župnijskih prostorov, ki jih potrebujeta župniji Svetega Petra in bolniška župnija. Arhitekt Matija Suhadolc iz Ljubljane nam je izdelal načrte in tako smo z različnim izvajalci v zadnjih dveh letih pod nadzorom Silve Knapič uresničili večletne želje in potrebe, da v Ljubljani pridobimo primerne prostore za vse ustanove, ki so tam in dejavnosti s katerimi se ukvarjamo v našem apostolatu," pa je zapisal provincial minoritov p. Milan Kos.