Robert BožičRobert Božič
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Papež Frančišek (foto: CTV)
Papež Frančišek

Papež med jutranjo homilijo: Kdor ne ljubi, ni svoboden

Cerkev po svetu | 09.01.2015, 23:13

Papeževa homilija med mašo v Domu svete Marte je danes zjutraj govorila o ljubezni in svobodi. Življenjske bolečine lahko osebo zaprejo vase, medtem ko jo ljubezen lahko osvobodi. A samo Sveti Duh je tisti, ki srce naredi poslušno Bogu in svobodno, je dejal papež Frančišek.

Seansa joge ne more naučiti srca, da bi čutilo očetovstvo Boga, tudi tečaj duhovnosti zena ga ne bo naredil bolj svobodnega za ljubezen. To moč ima samo Sveti Duh, je papež začel homilijo in se pri tem oprl na današnji evangelij. Ta nam približa prizor Jezusove hoje po morju, ob katerem se njegovi učenci prestrašijo. Bili so iz sebe. Niso še razumeli čudeža s hlebi, kajti njihovo srce je bilo še otrdelo.

Srce je lahko okamnelo iz različnih razlogov, je pojasnjeval papež. Na primer zaradi neke boleče izkušnje: to se je zgodilo učencema na poti v Emavs, ki sta se bala še ene prevare, Tomaž pa je zato zavrnil vero v Jezusovo vstajenje. Drugi razlog, ki lahko otrdi srce, je zaprtost vase. »V sebi narediti svet, zaprt vase, v svojo skupnost ali v svojo župnijo, a vedno zaprt. Zaprtost se lahko vrti okoli mnogih reči: pomislimo na ponos, samozadostnost, prepričanje, da sem boljši od drugih, nečimrnost.« Po Frančiškovih besedah obstajajo »moški in ženske ogledala«, zaprti so vase in stalno gledajo sami sebe. To so »verni narcisi«. Imajo trdo srce, ker so zaprti, niso odprti. Branijo se z zidovi, ki jih gradijo okoli sebe.

Obstajajo tudi taki, ki se zagradijo v postavo, se oklenejo črke tistega, kar določajo zapovedi. Otrdelo srce je »problem negotovosti«, je pripomnil papež. Kdor išče trdnost v načelih postave ima gotovost kot »človek za rešetkami zaporniške celice« – to je »varnost brez svobode«. To pa je ravno nasprotno od tistega, kar nam je prinesel Jezus, torej svobodo. »Ko srce otrdi, ni svobodno. In če ni svobodno, pomeni da ne ljubi.« Tako pravi tudi apostol Janez v današnjem berilu. »Popolna ljubezen strah prežene. V ljubezni ni strahu, kajti strah je združen z muko. Kdor se boji, ni popoln v ljubezni. Ni svoboden.« Vedno se boji, da se bo zgodilo kaj bolečega ali žalostnega, da se mu bo v življenju zgodilo kaj slabega ali bo ogroženo njegovo večno življenje. Mnogo si domišlja, ker ne ljubi. »Kdor ne ljubi, ni svoboden,« je ponovno izpostavil papež in še enkrat pripomnil, da je njegovo srce otrdelo, saj se še ni naučil ljubiti.

In kdo nas lahko nauči ljubiti? Kdo nas lahko osvobodi te otrdelosti? Samo Sveti Duh, je odgovoril Frančišek. »Lahko opraviš tisoč tečajev kateheze, tisoč tečajev duhovnosti, tisoč tečajev joge, zena in vseh teh reči. A vse to ti nikoli ne bo moglo dati svobode otroka. Samo Sveti Duh lahko spodbudi tvoje srce, da bo reklo 'Oče'. Samo Sveti Duh je zmožen pregnati, zlomiti to otrdelost srca in narediti srce, ki je … mehko,« je še dejal papež in pripomnil, da mu je bolj všeč beseda »poslušno Gospodu. Poslušno svobodi ljubezni.«

Vir: Radio Vatikan

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...