Sindikat kmetov: Subvencije se bodo znižale za 40 odstotkov
| 14.12.2014, 09:36
Potem ko je EU komisija na junija uradno vložen I. Predlog programa razvoja podeželja do leta 2020 Sloveniji poslala sedemintrideset (37) strani pripomb in so na Kmetijskem ministrstvu mrzlično hiteli z iskanjem rešitev, ki bi omogočile, da bi se Slovenija vendarle uvrstila v I. skupino držav, katerih program bi bil potrjen in bi posledično prihodnje leto tudi lahko stekla normalna subvencijska kampanja, je uradnikom na Miklavžev večer, nekaj minut pred polnočjo II. predlog tudi dejansko uspelo vložiti v proceduro. Temu, kaj prinaša in kakšni so prvi odzivi nanj smo namenili današnjo nedeljsko kmetijsko oddajo.
Minister Dejan Židan, v torek, ko je ta popravljen predlog predstavljal širši javnosti, ni skrival navdušenja in je prizadevnost uradnikov konkretno pohvalil.
Bolj kritični do dogajanja so bili minule dni kmetje in kmečke stanovske organizacije, ki jim informacije o spreminjanju dogovorjenih rešitev niso bile posredovane. Kot se je izrazil predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved, se je ministrstvo zadnje tedne zavilo v molk in spremembe pripravljalo v popolni tajnosti. Po njegovih besedah končna verzija predloga, ki je bila na Miklavžev večer poslana v Bruselj, ni ugodna za kmete, ki pridelujejo hrano in viške prodajajo na trgu: "Še najbolj bodo izgubljali tisti kmetje, ki so dosedaj največ prispevali k skupni ovojnici. To so govedorejci, kot vemo nižinski mlekarji izpadejo pri vezanih plačilih za mleko, na voljo jim bodo le plačila za žita in beljakovinsko komponento, kar je zelo malo."
Bo samooskrba bo do leta 2020 padla še za 15 odstotkov?
Anton Medved, predsednik Sindikata kmetov Slovenije je prepričan, da tudi t.i. ukrepi KOPOP niso dovolj premišljeni in pri tem navaja zaplete glede kolobarja, v katerem je bilo sprva predvideno, da bi lahko koruzo sejali le dvakrat v petih letih. " V obdobju, ki prihaja, ne bo lahko za kmeta. ocenjujemo da se bodo subvencije znižale za 40 odstotkov," pravi Medved in pojasnjuje, da minister, potem ko je predlog bil vložen v proceduro, ne more zadev spreminjati. Samooskrba bo po njegovih besedah konkretno padla, saj so se na udaru znašle tržno usmerjene kmetije, ki največ prispevajo k njej.
Bodo nasankali mladi kmetje?
Kmet Rok Sedminek, nekdanji podpredsednik Komiteja mladih kmetov Evropske unije in sedanji predsednik odbora za skupno evropsko politiko pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije pa predvsem opozarja na slabo pogajanje glede podpor za mlade prevzemnike kmetij: "Če govorimo o desetih prikrajšanih mladih kmetih lahko govorimo o tem, da se pač vsakih deset let naredi, da deset mladih kmetov nasanka v tej državi. Če pa govorimo o stotih ali tisočih, pa je to problem ministra, ki bi mislim moral nekaj odreagirati.
Prisluhnite posnetku nedeljske kmetijske oddaje!