Stoletnica vnovične vzpostavitve diplomatskih odnosov med Svetim sedežem in Veliko Britanijo
Svet | 04.12.2014, 15:18
Letos mineva sto let, odkar so bili znova vzpostavljeni diplomatski odnosi med Svetim sedežem in Veliko Britanijo.
V Vatikan je zato na obisk zato prispela britanska zunanja ministrica, baronica Anelay. Osrednji dogodek na programu njenega obiska je udeležba pri slovesni sveti maši v papeški baziliki sv. Pavla zunaj obzidja, katero bo daroval vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin. Poleg tega pa se je srečala še z nekaj drugimi predstavniki Svetega sedeža. Teme njihovih pogovorov so bile med drugim verska svoboda, preganjanje krščanskih manjšin na Bližnjem vzhodu, moderno suženjstvo, človekove pravice in mednarodni razvoj.
Baronica je zatrdila, da so se odnosi med državama po letu 1914 zelo razvili. Izstopajoča trenutka, ki to dokazujeta, sta obisk zaslužnega papeža Benedikta XVI. v Veliki Britaniji leta 2010 in zgodovinsko srečanje britanske kraljice Elizabete s papežem Frančiškom aprila letos. Tokratni obisk je po baroničinih besedah pomembna priložnost za nadaljnjo okrepitev sodelovanja, na primer na področju trgovine z ljudmi.
Kardinal Parolin pa je še dodal, da so diplomatski odnosi danes velikega pomena. Svet je namreč veliko bolj kompleksen in konflikten kot včasih. Bistveno je zatorej, da se uspe pogovarjati, biti v dialogu, se pogajati in skupaj soočati s svetovnimi problemi.
Uradni diplomatski odnosi med Svetim sedežem in Veliko Britanijo so bili leta 1914, na začetku prve svetovne vojne, ponovno vzpostavljeni po 350-letni prekinitvi. V tem dolgem obdobju oddaljitve so obstajali neke vrste odnosi, ki pa so bili večinoma zaznamovani z zvijačami in prikrivanjem. Današnja slovesna sveta maša pa bo obeležila trenutek, ko se je decembra leta 1914 neki diplomat, Henry Howard, s poverilnimi pismi takratnega britanskega kralja dokončno vrnil v Vatikan.
Vir: Radio Vatikan