Mediji
ZNP za spremembe kazenskega zakonika in zakona o medijih
Slovenija | 18.12.2014, 12:38
Združenje novinarjev in publicistov predlaga spremembe kazenskega zakonika in zakona o medijih v delih, ki se nanašajo na delo in status novinarjev. Pobudo je poslalo ministrstvoma za pravosodje in kulturo.
V Združenju novinarjev in publicistov menijo, da bi bilo treba iz kazenskega zakonika izključiti možnost kazenskega pregona novinarjev za razžalitev, žaljivo obdolžitev in obrekovanje. Kazenska grožnja novinarjem po njihovih besedah ni sprejemljiva zaradi možnih pritiskov na ustavno kategorijo svobode tiska in ostalih oblik javnega obveščanja.
V Združenju novinarjev in publicistov predlagajo tudi črtanje kazenske odgovornosti novinarjev za objavo tajnih podatkov. Kot poudarjajo, so za njihovo varovanje zadolženi državni organi. Pri tem dodajajo, da mora biti objava takšnih podatkov v medijih v javnem interesu. Tudi če ni, a povzroči oškodovanje določenih oseb, naj bo, tako v združenju, takšno ravnanje novinarjev dekriminalizirano, a je lahko temelj za odškodninsko odgovornost.
Spremenili bi tudi postopek podeljevanja statusa samostojnega novinarja. Zdaj 22. člen zakona o medijih določa, da je status samostojnega novinarja mogoče pridobiti z vpisom v razvid samostojnih novinarjev pri pristojnem ministrstvu, po predhodnem mnenju registrirane strokovne organizacije novinarjev. V združenju pojasnjujejo, da je slednje povsem nepomembno, saj novinar izpolnjevanje pogojev za pridobitev takšnega statusa dokazuje na drugačne načine.