Na shodu Odbora 2014 več tisoč ljudi
Slovenija | 10.12.2014, 18:15
Odbor 2014, ki deluje v podporo predsedniku SDS Janezu Janši, je ob današnjem mednarodnem dnevu človekovih pravic v Ljubljani pripravil protestni shod za človekove pravice in svobodo. V parku pred vrhovnim sodiščem se je zbralo po pisanju odbora približno štiri tisoč protestnikov, ki so nato obkrožili stavbo sodišča ob vzklikih Za svobodo! Za resnico! Za pravico! Za Slovenijo!
Zbrane protestnike je uvodoma pozdravil Aleš Primc iz Odbora 2014 in jih pozval k mirnemu shodu. Poudaril je tudi, da je Janša danes že "174. dan po krivem v zaporu. To je sramota za Slovenijo!" Po trikratnem obhodu stavbe vrhovnega sodišča so protestniki pred glavnim vhodom poslopja zapeli slovensko in evropsko himno. Sledili so nagovori, tudi Davida Tasiča, ki je najprej dejal, da je prepričan, da bo Janša jutri odkorakal na prostost. "Hočemo pravico za vse državljane in ne le za peščico," je povedal Tasič in dodal: "Tako ne gre več naprej! Dovolj imamo vsiljene državljanske vojne in vsiljenih ideoloških bojev."
Protestniki so na shod prišli z zastavami in transparenti, na katerih so med drugim bili napisi: Svoboda Janši, svoboda Sloveniji, Mandat je legitimen, Hočemo pravno državo. Med udeleženci shoda so bili tudi podpredsednika SDS Zvone Černač in Alenka Jeraj ter nekateri strankini poslanci, med njimi Eva Irgl, Franc Breznik, Branko Grims in Jože Tanko. Slednji je včeraj pred vrhovnim sodiščem dejal: "Sodbe morajo sloneti na dejstvih, dokumentih, nedvoumnih izjavah in dokazih, procesi morajo potekati po predpisanih procesnih pravilih in rokih in ne smejo že vnaprej puščati nobenih dvomov, ne pri ljudeh ne pri stroki. Toda proces proti Janezu Janši, Tonetu Krkoviču in Ivanu Crnkoviču ni tak. Vsakemu je jasno, da gre za politični konstrukt, ki ga potrebujejo za izvajanje negativne politične selekcije, ki Sloveniji dokazano škodi in jo po izbruhu afere Patria plačujemo z vedno višjimi davki in zadolževanjem. Zmagovalci vseh volitev po Patrii so samo nabijali davke, najemali kredite, krepili svojo bazo v javnem sektorju in s prstom kazali na Janšo. Ubirajo povsem isti koncept kot njihovi politični predniki v času komunizma, ko so bili za vse krivi notranji in zunanji razredni sovražniki. Samo oni – vladajoči rdeči razred so bili nedotakljivi in vsevedni."
Černač je danes poudaril, da je Slovenija država s političnim zapornikom. "O tem ni dvoma in to ve ves svet. Spremembe so blizu," je dejal in dodal: "Živimo v državi, ki ni pravična, posledično tudi demokratična ne more biti. Čas je, da Slovenijo postavimo na novih temeljih."
Pred vrhovnim sodiščem je zbrane nagovorila tudi poslanka Eva Irgl, ki je poudarila, da je tisti, ki si drzne obsoditi Janšo v Sloveniji bogato nagrajen. "To je stanje našega bolnega sistema," meni poslanka, ki se je tudi vprašala, "kaj počne varuh človekovih pravic. Zakaj ne ukrepa ob kršenju pravzaprav vsega, kar se kršiti da".
S shodom so želeli opozoriti na nujnost obstoja pravne in demokratične države. Mednarodni dan človekovih pravic, ki ga obeležujemo na današnji dan ob obletnici sprejetja splošne deklaracije o človekovih pravicah, je po navedbah organizatorjev shoda zaznamovan z dejstvom, da mineva že 174. dan, odkar je vodja največje opozicijske stranke, SDS, Janez Janša "po krivici zaprt in s čimer so njemu in njegovi družini sistematično kršene človekove pravice in temeljne svoboščine".