Nadškof Zore za Dnevnik: Nobenih sprememb ne bom uvajal zaradi sprememb samih
Slovenija | 06.12.2014, 14:20
Novi ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore pravi, da na nadškofiji ne namerava uvajati nobenih naglih sprememb, pač pa se želi najprej dobro seznaniti z razmerami. "Nobenih sprememb ne bom uvajal zaradi sprememb samih," je dejal v pogovoru za Dnevnikov Objektiv. Partizanski boj spoštuje, "ne pa tudi vsega tistega, za kar so ga zlorabili".
"Najprej si bom stvari pogledal, v globino, in se pustil poučiti," je na vprašanje, ali že v grobem ve, česa se bo najprej lotil na nadškofiji, kjer naj bi se med seboj za vpliv borili Rodetova in proti-Rodetova struja, odgovorih nadškof Zore. Dodal je še, da če bi začel uresničevati tisto, "kar mi svetujejo ti ali oni novinarji, bi se lahko razklal na pol". "Iste ljudi bi moral nagraditi in spoditi. To ne gre," je dejal.
Na navedbe, da naj bi v nadškofiji obstajal homoseksualni lobi, nadškof odgovarja, da hoče "ime, priimek in dokaz". "Načelno ne zanikam, da tega ni, nihče pa še ni postregel z nobenim imenom ali dokazom," je dodal.
Ali je bil nadškofijski dvorec Goričane obnovljen preveč razkošno in drago, nadškof ne ve, saj si vseh pogodb še ni ogledal, se mu pa zdi govorjenje o tem "hvaležna tema za pogrevanje medijskega prostora". Zanikal je, da je bil namen prenove, da bi kdaj tam stanoval kardinal Franc Rode: "Kardinal Rode tam ni stanoval in ne bo stanoval. Stanovanje ima v Rimu in v Ljubljani pri lazaristih."
Nadškofija je po presoji novega nadškofa finančno v dobrem stanju, prav tako si zavzema za pregledno poslovanje škofij. Zato se tudi namerava seznaniti z razlogi, zakaj so škofije prenehale javno objavljati poročila o svojem poslovanju.
Nadškof Zore ne izključuje možnosti, da bi kdaj v sodelovanju z državo bolj pravično ovrednotili dogajanje med drugo svetovno vojno in po njej. Meni tudi, da je treba takratne dogodke presojati z dovolj sočutja. "Dokler ne bomo imeli pred očmi ljudi, ne pa ideologije, toliko časa ne bo sprave," pravi.
V zvezi z govoricami, da naj bi še kot predstojnik frančiškanov po maši za padle partizane in druge žrtve vojne na Sveti Gori kazensko premestil patra Bogdana Knavsa, ki je daroval mašo, v Ljubljano, nadškof Zore pojasnjuje, da je Knavsa res prestavil, vendar ne samo njega, "celo garnituro, okoli dvajset frančiškanov". In to ni imelo zveze z omenjeno mašo, dodaja.
Glede svojega odnosa do partizanstva pa pravi, da je leta 1995, ko prišel na Sveto Goro, šel na Trnovo k spomeniku in blagoslovil partizanske in vse druge grobove. Enako je storil tudi v letih 1996, 1997, 2004, 2005 in 2006. "Moj stric je bil partizanski major. Drugi stric je bil nemški vojak. Naš sosed, krasen človek, je bil domobranec. Vse nosim v svojem srcu. Nobenemu se ne mislim odpovedati," pravi. Dodaja še, da spoštuje partizanski boj, "ne pa tudi vsega tistega, za kar so ga zlorabili".