Novković: Novi minister bo imel težko nalogo
Politika | 04.12.2014, 09:48 Petra Stopar
Po mnenju Gospodarske zbornice Slovenije je nedavni protestni umik iz pogajanj o socialnem sporazumu tudi nek način podpore najverjetnejšemu novemu ministru za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravku Počivalšku. Ta bo imel po oceni zbornice „zelo težko delo v zdajšnji koaliciji, da prepriča koalicijske partnerje, naj spremenijo smer v gospodarski politiki in naj končno poskrbijo za delovna mesta v gospodarstvu,“ je dejal namestnik direktorja GZS Goran Novković.
Kot je znano, bo po torkovi uspešni predstavitvi na matičnem odboru Državnega zbora za gospodarstvo o predlogu predsednika vlade Mira Cerarja za novega gospodarskega ministra Zdravku Počivalšku Državni zbor odločal še danes ali jutri.
Počivalšek, sicer zadnja leta direktor družbe Terme Olimia ter aktiven gospodarstvenik, je že na zaslišanju pred poslanci med drugim napovedal prednostne naloge za izhod gospodarstva iz krize, ki jih vseskozi poudarja tudi gospodarski sektor na čelu z reprezentativno zbornico GZS. Med temi zahtevami je izrazil odločen „stop novim davkom“, ki jih v tem času načrtuje koalicija. „Ne vem, kje sicer smo in kam bo šla zadeva v zvezi z davkom na sladke pijače. Ne da kot gospodarski minister ne morem drugače reči, ampak tudi mislim tako. Če potrebujemo neko novo zadevo na prihodkovni strani, to povejmo. Če se skrivamo za tem, da je razlog za to zdravje, potem se raje lotimo kakšne druge pijače," je dejal kandidat za ministra.
Kljub temu, da gospodarstvo odločno nasprotuje uvajanju novih davčnih obremenitev na sladke pijače in na toplogredne izpuste energetsko intenzivnih podjetij, vlada na eni strani popušča javnemu sektorju, in išče prihranke v gospodarstvu. Ob tem na zbornici ne izključujejo protesta pred vlado, o čemer pa za zdaj po besedah namestnika direktorja GZS Gorana Novkovića „še ne razmišljajo“.
Je pa Novković za naš radio med drugim poudaril, da je trenutno največja „tragedija Slovenije“ to, „da je problem nekaj promilov ali odstotkov pri plačah v javnem sektorju – pri čemer se mi strinjamo, da uravnilovka ni pravi primer – ampak ni pa problem, če se ukinjajo cele tovarne, seli proizvodnja in če delavci izgubljajo delo v gospodarstvu in podjetjih“. Po njegovem prepričanju to ni pravično ali enakopravno, „kakor ni enakopravno, da imajo v tem trenutku zastopniki javnega sektorja bistveno večjo moč in boljšo pozicijo kot tisti dve skupini, ki sta najranljivejši, to so brezposelni na zavodu in mladi, ki ne dobijo služb“.