Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Bodi zvezda, ne meči petard! (foto: policija)
Bodi zvezda, ne meči petard!

Bodi zvezda, ne meči petard!

Sociala | 21.12.2014, 10:00 Rok Mihevc

Preventivna akcija Bodi zvezda, ne meči petard se nadaljuje tudi v letošnjem prazničnem decembru. Namenjena je predvsem osveščanju o škodljivih in nevarnih primerih uporabe pirotehničnih izdelkov, k temu pa opozarja tudi slogan »Namesto petarde raje pamet v roke.« Nepremišljenost, objestnost in nepravilna uporaba so glavni vzroki za nastanek poškodb pri uporabi teh izdelkov.

O skupni akciji so spregovorili na novinarski konferenci UKC Ljubljana in Generalne policijske uprave, na njej pa so predstavili tudi statistiko poškodovanih. Po besedah kirurga Simona Hermana na UKC Ljubljana zadnja leta beležijo najnižje število poškodovancev, najbolj ogrožena pa je skupina najstnikov, od 11. do 20. leta. Največkrat si poškodujejo glavo oz. obraz in oči ter roke, Herman pa ob tem poziva starše, naj svoje otroke podučijo o pravilni uporabi pirotehničnih izdelkov ali še bolje – naj jih odvračajo od njihove uporabe.

Daniel Jug z Generalne policijske uprave je povedal, da pri odraslih prihaja do poškodb večinoma zaradi nepravilne uporabe raket in baterij. »Pri mladostnikih pa sta poglavitna razloga za nastanek poškodb nepremišljenost in objestna uporaba prepovedanih petard.« Ob lanskih božično-novoletnih praznikih se je v 16 primerih poškodovalo kar devet mladoletnikov. »Na srečo je šlo v večini primerih za lažje poškodbe, a na srečo se zanašati ni dovolj.«

Novinarska konferenca
Novinarska konferenca © policija

Ob tem je Jug spomnil na zakonska določila. »Prodaja pirotehničnih izdelkov, prve kategorije, katere glavne značilnosti je pok, je dovoljena v času med 19. in 31. decembrom, njihova uporaba pa je dovoljena v času med 26. decembrom in 2. januarjem. Prodaja, posest in uporaba pirotehnike 2. in 3. kategorije, katere glavne značilnosti je pok, gre za petarde različnih oblik in moči, je prepovedana.«

Kazni ob kršitvah zakona so visoke – od 400 do 1200 evrov, pri tem pa se izdelek tudi zaseže. Daniel Jug vse, ki kupujejo in uporabljajo pirotehnične izdelek, poziva »...da s svojim zgledom pripomorete k preprečevanju neželjenih posledic uporabe pirotehnike. Izdelke kupujte pri pooblaščenih trgovcih, pri tem pa bodi pozorni na oznako CE. Pirotehnične izdelke uporabljajte v skladu z navodili proizvajalca in tako, da s tem ne boste ogrožali zdravja in premoženja ljudi.«

Policija še opozarja, naj trenutek užitka ne pusti nepopravljivih, bolečih ali celo usodnih posledic za celo življenje.

Namesto petard, raje pamet v roke
Namesto petard, raje pamet v roke © policija

Sociala
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«