Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Papež za argentinski časnik: Reforma rimske kurije ni čistka

Svet | 10.12.2014, 20:05 Marjana Debevec

Papež Frančišek je dal intervju za argentinski časnik La Nacion. V njem je sveti oče odgovarjal na vprašanja o reformi rimske kurije, odporu proti njemu ter škofovski sinodi o družini.

Papež je odgovoril na vprašanje, ki ga mediji večkrat izpostavljajo, češ da je Cerkev kot ladja brez krmarja. Pojasnil je, da je napisal okrožnico, apostolsko spodbudo, nenehno daje izjave, pridiga. In to je po njegovih besedah učenje. O reformi rimske kurije pa je papež rekel, da čeprav 'je odpor očiten', pa je takšen odpor dobro znamenje. Reforma rimske kurije po njegovih besedah ni čistka, ampak prej vodenje kurijo v 'smer, ki so jo nakazale splošne kongregacije pred njegovo izvolitvijo za papeža. „Na srečanjih pred konklavom smo kardinali zahtevali veliko stvari, ki se jim zanesljivo ne smemo odreči“, je dejal papež. Ob tem pa je izrazil svoje zadovoljstvo ob poteku reform in tu pa tam ukrepih o preglednosti, zlasti pri Vatikanski banki. Poudaril pa je, da je bil njegova glavna skrb duhovna reforma, kar pomeni spremeniti srca ljudi. Navedel je duhovne vaje za prefekte in tajnike vatikanskih uradov, ki so potekale šest dni – zbrali so se skupaj in molili. To bodo ponovili tudi v letošnjem postnem času.

Ko je papež govoril o prihodnjem srečanju G9, sveta kardinalov, ki mu svetujejo o reformi v kuriji, je dejal, da je treba še veliko narediti.

Novinarka argentinskega časnika La nacion je papeža Frančiška tudi vprašala, kako ocenjuje ta čas, odkar je papež. Frančišek je razkril, da je pred prihodom v Rim na konklave, že začel proces za upokojitev. 77-letni papež je dejal, da je z apostolskim nuncijem že sestavil seznam kandidatov, ki bi ga nasledili ter načrtoval, da bo v pokoju spovedoval v Lujánu. „Ko sem prišel sem,“ je nadaljeval, „pa sem moral vse začeti znova. Od vsega začetka sem si govoril: 'Jorge, ne spremeni se, samo bodi še naprej ti, ker če se boš pri svoji starosti spreminjal, boš iz sebe naredil samo norca.' Zato sem nadaljeval delo, ki sem ga opravljal v Buenos Airesu; mogoče sem tudi delal stare napake. Vendar imam to raje, da sem jaz sam.“ Na vprašanje o strahovih, da bi med sinodo o družini propadel tradicionalni nauk o zakonski zvezi, je jezuitski papež jasno povedal, da na sinodi nihče ni omenil homoseksualne 'poroke'. 'To nam še na pamet ni prišlo,' je dejal. Zmeda glede vmesnega poročila Relatio Synodi je povzročila, da so si mediji dali duška, češ, da Cerkev spreminja svoje stališče o istospolnih zvezah. Toda papež je dejal, da je to le bilo mnenje enega sinodalnega očeta. „Dejansko pa smo se pogovarjali o tem, kako družina s homoseksualnim otrokom, bodisi s sinom ali hčerko, obravnava vzgojo tega otroka, kako pomagati tej družini, da bo kos temu neobičajnemu položaju,“ je še pojasnil papež.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...