Nataša LičenNataša Ličen
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Tusk prevzema položaj predsednika Evropskega sveta

| 01.12.2014, 05:00

Položaj predsednika Evropskega sveta z letošnjim prvim decembrskim dnem prevzema nekdanji poljski premier Donald Tusk. Ob prevzemu nove vloge je energičen in optimističen. Kot je poudaril, globoko verjame v Evropo.

Kratka biografija

Donald Franciszek Tusk se je rodil 22. aprila 1957 v Gdansku. V mladosti je bil obetaven nogometaš in še danes se veliko ukvarja s športom. Študiral je zgodovino. Za politiko se je začel zanimati že kot najstnik. Leta 1980 se je pridružil sindikatu Solidarnost. Po uvedbi izrednih razmer na Poljskem leta 1981 je nekaj časa delal kot fizični delavec. Leta 1989, ob padcu komunizma, je s somišljeniki ustanovil stranko Liberalni in demokratični kongres ter dve leti pozneje z njo prišel v parlament. Leta 1997 je bil izvoljen v zgornji dom parlamenta, senat. Leta 2001 je ustanovil novo stranko, desnosredinsko Državljansko platformo, ki je na volitvah leta 2005 postala druga največja stranka v državi. Tega leta se je potegoval za mesto predsednika države, a ga je premagal Lech Kaczynski. Leta 2007 je Tuskova stranka na volitvah zmagala, sam je postal premier. Na novo je vzpostavil prej napete odnose z Evropsko unijo in Rusijo, obenem je začel izvajati gospodarske reforme, ki so skupaj z evropskimi sredstvi dale zagon poljskemu gospodarstvu. To je raslo tudi v času krize, ki je v letih 2008 in 2009 zajela Evropo. Da je Tusku uspelo v državi vzpostaviti resnično stabilnost, je bilo očitno tudi ob letalski nesreči aprila 2010 blizu Smolenska, v kateri je umrl predsednik Kaczynski ter z njim številni vplivni vladni in vojaški predstavniki. Tusk se je takrat odpovedal kandidaturi za predsednika - na položaj je bil izvoljen njegov sodelavec Bronislaw Komorowski. Tusk je še utrdil položaj svoje stranke, ki je nato slavila na parlamentarnih volitvah leta 2011.

Tuskova pot na mesto predsednika Evropskega sveta

Voditelji Evropske unije so Tuska za naslednika Belgijca Hermana Van Rompuya na položaju predsednika Evropskega sveta izbrali na vrhu konec avgusta, in sicer za mandat dveh let in pol, torej od 1. decembra letos do 31. maja 2017, ob možnosti enkratnega podaljšanja mandata. Kljub nekaterim pomislekom je bil Tusk, čeprav Poljska ni članica območja evra, za enako obdobje potrjen tudi za predsednika vrha območja evra.

Tusku so kritiki ob izvolitvi za predsednika Evropskega sveta očitali predvsem slabo znanje tujih jezikov, saj ni govoril tekoče angleško, francosko sploh ne. Govori nemško, ob izvolitvi na ta položaj pa je obljubil, da bo do začetka mandata zloščil svojo angleščino. Da je obljubo držal, priča video posnetek, ki so ga objavili na spletni strani Sveta Evropske unije. Tusk javnosti pripoveduje svojo osebno zgodbo o poti iz Gdanska v Bruselj - v angleščini. V njem med drugim pravi, da je ponosen, ker je Poljska v srcu Evrope, eden njenih stebrov, ne povzročitelj težav s periferije. Evropa po njegovih besedah potrebuje energijo, optimizem, predanost in vero. Priznava izzive in težave stare celine. Ocenjuje, da notranje razmere niso tako dobre kot pred desetletjem ali dvema, nekateri postavljajo pod vprašaj temeljne vrednote, mir je ogrožen zaradi težkih razmer v soseščini. Pri tem Tusk kot ključna omenja pogajanja o trgovinskem sporazumu z ZDA. Čezatlantska skupnost je po njegovem mnenju sinonim za zahodno civilizacijo, najpomembnejši izziv je, tako dodaja, rešiti našo civilizacijo. "Sem energičen in optimističen, globoko verjamem v Evropo, kar je najpomembneje."

Tusk o svoji družini

Novi predsednik Evropskega sveta je poročen ter ima dva odrasla otroka in dva vnuka. Še posebej ločitev od slednjih zaradi selitve v Bruselj naj bi bila zanj boleča. Kot je sklenil v videoposnetku, je njegova največja ambicija, da bi svoja vnuka naučil igrati nogomet. "Nogomet in družina sta moji strasti ... Družina je moja največja sreča."

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...