Predsednik Evropske komisije med razpravo
Evropski poslanci podprli Junckerja
Politika | 27.11.2014, 15:20 Petra Stopar
Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu z veliko večino zavrnil predlog nezaupnice Evropski komisiji Jean-Clauda Junckerja. Predlog za nezaupnico so manj kot mesec dni po začetku dela nove komisije vložili evroskeptiki in skrajna desnica zaradi luksemburške davčne afere, imenovane LuxLeaks.
Predlog nezaupnice je podprl 101 poslanec, proti jih je glasovalo 461, 88 pa se jih je vzdržalo. Nezaupnico je tako podprlo več poslancev, kot jo je predlagalo, a še zdaleč ne dovolj, da bi bila sprejeta.
Evropski poslanci so tako očitno potrdili podporo Junckerjevi ekipi, predvsem pa je to glasovanje sporočilo koalicije proevropskih političnih skupin evroskeptikom in skrajni desnici, da ne sprejemajo njihovega načina delovanja. Afera LuxLeaks je izbruhnila v začetku meseca, ko je skupina preiskovalnih novinarjev razkrila razsežnost dogovorov luksemburških oblasti z multinacionalkami, kot so Pepsi, Amazon, Ikea in Volkswagen, ki omogočajo množično izogibanje davkom.
Predsednik komisije, ki je bil dolga leta luksemburški premier, se je tako znašel pod plazom očitkov, češ da je arhitekt sporne davčne ureditve, ki omogoča dobičke multinacionalk na račun davkoplačevalcev. V zvezi s tem je poslanka, vodja francoske Nacionalne fronte Marin Le Pen dejala, da je bil Juncker premier od leta 1995 do 2013 „in ste odgovorni za utaje davkov“.
Luksemburžan je očitke zavrgel z utemeljitvami, da je ureditev, ki omogoča sporne davčne ugodnosti, zakonita in velja v 22 članicah unije, ter obljubil odločen boj proti izogibanju davkom, tudi z novo zakonodajo. Ob tem je dodal: „Nisem ravno prijatelj velikega kapitala. Pravzaprav mislim, da so se v multinacionalkah prav nasmejali, ko so slišali za te obtožbe.“
V bran Junckerju je stopil tudi predsednik Evropske ljudske stranke Manfred Weber in opozoril, da govorimo o davčnih zadevah: „O teh stvareh pa ne more uradno odločati niti Evropska komisija niti Evropski parlament, celo bruseljski birokrati ne. Davčna zakonodaja je predvsem v rokah držav članic, kar tudi kolegi na skrajni desnici veste.“
In kako so glasovali evropski poslanci iz Slovenije? Skoraj vsi so bili proti nezaupnici, ker verjamejo Junckerjevim obljubam in menijo, da Evropa potrebuje močno komisijo. Izjema je Igor Šoltes, ki se je tako kot na oktobrskem glasovanju o komisiji tudi tokrat vzdržal. Da se komisiji ni treba bati glasovanja, je potrdila že ponedeljkova razprava v Evropskem parlamentu, ko ji je večina političnih skupin kljub določenim pomislekom napovedala podporo.