
Avgustovsko nasilje v ameriškem Fergusonu
ZDA: Po odločitvi velike porote v zvezi z avgustovskim incidentom v Fergusonu vre
Svet | 25.11.2014, 14:00
V ZDA je velika porota odločila, da belopolti policist ni kriv uboja temnopoltega mladeniča. V Fergusonu, kjer se je poleti zgodil ta incident, so izbruhnili nemiri, hujši od pričakovanih. V spopadih med protestniki in policisti ni bilo žrtev, za zapahi je pristalo 29 ljudi. O demonstracijah poročajo tudi iz številnih ostalih mest po državi.
Velika porota ni našla dovolj razlogov za kazenski pregon policista Darrena Wilsona, ki je 9. avgusta v predmestju St. Louisa ustrelil neoboroženega najstnika Michaela Browna. "Naloga velike porote je ločiti dejstva od fikcije," je pojasnil tožilec Bob McCulloch, ki je sporočil odločitev.
Brownova družina je razočarana, a je vse, ki čutijo z njo, pozvala, naj protestirajo na miren. K zadržanosti je pozval tudi predsednik ZDA Barack Obama. Priznal je, da obstaja veliko nezaupanje med policijo in temnopoltimi prebivalci države, po njegovih besedah del tega izvira iz dediščine rasne diskriminacije. "To je še posebej tragično, saj revne skupnosti z visoko stopnjo kriminala najbolj potrebujejo dobro policijo."
Pozivi k miru niso zalegli. V Fergusonu je množica začela jezno vzklikati proti policistom in jih obmetavati z vsem, kar ji je prišlo pod roke, razjarjeni protestniki so tudi zažigali vozila in stavbe ter planili na trgovine, slišati je bilo celo strele. Možje postave so odgovorili s solzivcem in šok granatami, nad prizoriščem nemirov so letali tudi policijski helikopterji. Oblasti so se pripravile na proteste, a izgredov, kakršni so izbruhnili, niso pričakovale. "Iskreno povem, zelo sem prizadet. Dobra novica je, da policisti niso streljali, prav tako za zdaj ne vem, da bi bil kdo od njih resno poškodovan," je povedal vodja policistov v St. Louisu John Belmar.
Solidarnostne proteste proti policijskemu nasilju, ki so večinoma minili mirno, so pripravili tudi drugod po ZDA. Primer pa je znova razdelil državo po barvi kože.