Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Katalonija s simboličnim glasovanjem o neodvisnosti kljubuje Madridu

Svet | 09.11.2014, 00:30

V Kataloniji se bodo kljub sodnim odločitvam izrekali o neodvisnosti regije, ki velja za motor Španije. Oblika glasovanja je po nizu sodnih odločitev močno zvodenela in kljub prizadevanjem vodilnih politikov ne bo imela neposrednih posledic. Podporniki neodvisnosti poudarjajo, da gre za izraz demokracije, nasprotniki opozarjajo na delitve, ki jih ta poteza prinaša.

Katalonija je v španski državi pristala v 15. stoletju. Od takrat so njena avtonomija in pravice doživljale številne vzpone in padce, a podpora Kataloncev neodvisnosti je bila do pred nekaj leti relativno nizka. Pred gospodarsko krizo, ki je s Španijo v svoje brezno potegnila tudi to premožno regijo z lastnim jezikom, več kot tisočletno zgodovino in 7,5 milijonskim prebivalstvom, je znašala manj kot 20 odstotkov. Težnje po neodvisnosti so podporo pridobivale v zadnjih letih. Prizadevanja za organizacijo referenduma o tem vprašanju so resnični zagon dobila leta 2012, regionalni premier Artur Mas ga je lanskega decembra napovedal za letošnji 9. november. A glasovanje je ob ostrem nasprotovanju vlade v Madridu postopoma izgubljalo moč. Najprej je bil marca referendum razglašen za neustavnega, nato ga je Mas spremenil v neobvezujočega. Ko ga je septembra dejansko razpisal, se je centralna vlada obrnila na ustavno sodišče, ki je do svoje presoje zadržalo njegovo izvedbo. Enaka usoda je nato doletela še simbolično glasovanje oziroma t. i. proces sodelovanja državljanov, ki ga je katalonska vlada nameravala izvesti namesto referenduma. Po tem katalonske oblasti niso bile več pripravljene na prilagajanje in so napovedale, da bodo glasovanje v vsakem primeru izvedle, madridsko vlado so celo obtožile oviranja svobode izražanja.

Izvedba glasovanja bo slonela na približno 20 tisoč prostovoljcih, volilna komisija ne bo vpletena, prav tako ne bo uradnega registra volivcev. Pred njimi bosta stali prvotno oblikovani vprašanji: Ali želite, da Katalonija postane država? Če je tako, ali želite, da je Katalonija neodvisna država?

Katalonske nacionaliste je v veliki meri navdihnil referendum o neodvisnosti, ki je bil septembra na Škotskem. Škoti so samostojno pot zavrnili s 55 odstotki glasov, a Barcelona zmago vidi že v tem, da je glasovanje minilo v soglasju z Londonom in bi bila posledica pozitivnega izida dejansko neodvisnost Škotske. Španski premier Mariano Rajoy po drugi strani trdi, da so referendumi o neodvisnosti recept za recesijo in revščino. Ker bi izguba Katalonije prizadela vso Španijo, bi bil po njegovem prepričanju demokratičen pristop k reševanju vprašanja ta, da bi na referendumu o usodi Katalonije glasovala vsa država.

Svet
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...