Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Rok MihevcRok Mihevc

Katalonija s simboličnim glasovanjem o neodvisnosti kljubuje Madridu

Svet | 09.11.2014, 00:30

V Kataloniji se bodo kljub sodnim odločitvam izrekali o neodvisnosti regije, ki velja za motor Španije. Oblika glasovanja je po nizu sodnih odločitev močno zvodenela in kljub prizadevanjem vodilnih politikov ne bo imela neposrednih posledic. Podporniki neodvisnosti poudarjajo, da gre za izraz demokracije, nasprotniki opozarjajo na delitve, ki jih ta poteza prinaša.

Katalonija je v španski državi pristala v 15. stoletju. Od takrat so njena avtonomija in pravice doživljale številne vzpone in padce, a podpora Kataloncev neodvisnosti je bila do pred nekaj leti relativno nizka. Pred gospodarsko krizo, ki je s Španijo v svoje brezno potegnila tudi to premožno regijo z lastnim jezikom, več kot tisočletno zgodovino in 7,5 milijonskim prebivalstvom, je znašala manj kot 20 odstotkov. Težnje po neodvisnosti so podporo pridobivale v zadnjih letih. Prizadevanja za organizacijo referenduma o tem vprašanju so resnični zagon dobila leta 2012, regionalni premier Artur Mas ga je lanskega decembra napovedal za letošnji 9. november. A glasovanje je ob ostrem nasprotovanju vlade v Madridu postopoma izgubljalo moč. Najprej je bil marca referendum razglašen za neustavnega, nato ga je Mas spremenil v neobvezujočega. Ko ga je septembra dejansko razpisal, se je centralna vlada obrnila na ustavno sodišče, ki je do svoje presoje zadržalo njegovo izvedbo. Enaka usoda je nato doletela še simbolično glasovanje oziroma t. i. proces sodelovanja državljanov, ki ga je katalonska vlada nameravala izvesti namesto referenduma. Po tem katalonske oblasti niso bile več pripravljene na prilagajanje in so napovedale, da bodo glasovanje v vsakem primeru izvedle, madridsko vlado so celo obtožile oviranja svobode izražanja.

Izvedba glasovanja bo slonela na približno 20 tisoč prostovoljcih, volilna komisija ne bo vpletena, prav tako ne bo uradnega registra volivcev. Pred njimi bosta stali prvotno oblikovani vprašanji: Ali želite, da Katalonija postane država? Če je tako, ali želite, da je Katalonija neodvisna država?

Katalonske nacionaliste je v veliki meri navdihnil referendum o neodvisnosti, ki je bil septembra na Škotskem. Škoti so samostojno pot zavrnili s 55 odstotki glasov, a Barcelona zmago vidi že v tem, da je glasovanje minilo v soglasju z Londonom in bi bila posledica pozitivnega izida dejansko neodvisnost Škotske. Španski premier Mariano Rajoy po drugi strani trdi, da so referendumi o neodvisnosti recept za recesijo in revščino. Ker bi izguba Katalonije prizadela vso Španijo, bi bil po njegovem prepričanju demokratičen pristop k reševanju vprašanja ta, da bi na referendumu o usodi Katalonije glasovala vsa država.

Svet
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.