Opozicija kritična do izvedbenega zakona o fiskalnem pravilu
Slovenija | 02.12.2014, 16:09
Izvedbeni zakon o fiskalnem pravilu, ki ga je pripravila vlada premiera Mira Cerarja, omogoča fleksibilnost in daje več prostora za proticiklično ekonomsko politiko. Hkrati je v skladu z evropskim paktom o stabilnosti in rasti, je poudaril finančni minister Dušan Mramor, potem ko je predlog zakona predstavil opozicijskim poslancem. Slednji nad zakonom niso navdušeni.
Prvak SDS Janez Janša je spomnil, da so z zapisom fiskalnega pravila v ustavo za začetek uravnoteženja javnofinančnih izdatkov in prihodkov določili leto 2015. SDS ne bo podprla izvedbenega zakona, ki bo v nasprotju z ustavo, zatrjuje Janša in pričakuje, da si bo finančni minister Dušan Mramor do sestanka z njimi prebral zapisano v ustavi. Noben izvedbeni zakon ne more spremeniti tega, kar piše v ustavi, je opozoril prvak SDS. Zato se je vlada po njegovih besedah s predlogi, da se leto zamakne na leto 2016 ali še pozneje, izognila temu, kar bi morala storiti. Z vidika obveznosti vlade, da že za prihodnje leto predlaga uravnotežen proračun, je tudi dogovor s sindikati javnega sektorja po Janševem mnenju nepomemben in je šel v napačno smer. Nadaljnje zniževanje plač v javnem sektorju lahko po njegovem prepričanju kvečjemu zmanjša motivacijo in dobro delo v javnem sektorju, kar pa ni prava pot.
Predlog izvedbenega zakona o fiskalnem pravilu v takšni obliki, kot ga je finančni minister predstavil opozicijskim poslancem, za ZL ni sprejemljiv. Kot je poudaril vodja poslanske skupine ZL Luka Mesec so že od vsega začetka nasprotovali fiskalnemu pravilu. Ocenil je, da je aktualni predlog vendarle boljši od prejšnjega, t. i. švicarskega modela. Vladi namreč pušča nekaj več fleksibilnosti oz. manevrskega prostora pri vodenju proračunske politike, kar je pomembno pri spopadu s krizo. Preden pa se poslanka skupina ZL dokončno izreče o predlogu, pričakuje dodatna pojasnila.
V NSi pa za izvedbeni zakon o fiskalnem pravilu ugotavljajo, da je mnogo bolj ohlapen od dosedanjih različic. Preden se odločijo, pa bi se po besedah vodje poslanske skupine Mateja Tonina radi posvetovali in prepričali, ali so Mramorjevi argumenti pravi. Gre za "izjemno pomembno stvar in ne bi se radi odločili na prvo žogo, ker bo to vendarle odločalo tudi o prihodnosti Slovenije," je poudaril Tonin, ki na podlagi preteklih izkušenj ugotavlja, da je bila ohlapnost pri slovenskih vladah vedno škodljiva. Tonin je tudi poudaril, da pričakujejo popravke pri rešitvah, ki bi bile zanje zelo moteče. "Če bo vsak vztrajal na svojem, ne bomo nikamor prišli," je dejal in dodal, da bi bilo to potem videti približno tako kot pogovori med sindikati in vlado, "ko če želiš doseči dogovor, mora vlada popolnoma popustiti".