Blaž LesnikBlaž Lesnik
Miha MočnikMiha Močnik
Tanja DominkoTanja Dominko
Dr. Mitja Ferenc (foto: ARO)
Dr. Mitja Ferenc

Na Kamniškem pred poletjem spominska kapelica žrtvam povojnega nasilja

Slovenija | 30.11.2014, 16:30

Komisija občine Kamnik za reševanje vprašanj prikritih grobišč v Kamniški Bistrici se je v preteklem tednu seznanila z zaključnim poročilom razpisa za najustreznejšo arhitekturno-krajinsko idejno rešitev za postavitev spominskega znamenja žrtvam povojnega nasilja na Kopiščih. Po načrtih naj bi kamniška občina tam postavila spominsko kapelico.

Zgodovinar in član vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč Mitja Ferenc pojasnjuje, da je v Kamniški Bistrici in v okolici Kamnika več prikritih grobišč, v katerih so maja in junija 1945 končali pobiti črnogorski četniki, hrvaški domobranci in ustaši ter tudi slovenski domobranci. Leta 2007 so v Kamniški Bistrici na treh lokacijah grobišča potrdili s sondažami. Pretekli mesec so sondirali tudi grobišče Macesnovec, tako da so v Kamniški Bistrici zdaj po Ferenčevih navedbah potrjene štiri lokacije grobišč povojnih pomorov. Podatkov o tem, koliko žrtev je v teh grobiščih, vladna komisija nima. To bi bilo mogoče ugotoviti le z izkopom žrtev, saj pisnih virov o teh dogajanjih ni in se morajo raziskovalci v začetku po Ferenčevih besedah opreti na ustne vire domačinov. V Kamniku je bilo namreč taborišče, od koder so ujetnike vozili na morišča na različne kraje v okolici, tako da je Kamniška Bistrica le eden od številnih krajev z nekaj grobišči. Ta mesta so ostala skrita javnosti vse do leta 1994, ko je takratna kamniška občina, kot je dejal, postavila spominska znamenja.

Grobišče na Kopiščih, kjer naj bi stala spominska kapelica, je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti na pobudo pristojne vladne komisije, tako Ferenc, že vpisalo v register vojnih grobišč. S tem je olajšalo birokratske zaplete pri umestitvi kapelice v prostor. "Občina Kamnik vodi vse postopke, da bi ob tem grobišču do maja 2015 postavili spominsko kapelo v spomin vsem žrtvam, pokopanim na tem območju, projekt bo finančno podprlo črnogorsko društvo Otkrit čemo istinu," razkriva Ferenc. Društvo je tudi pobudnik postavitve kapelice, s čimer bi ob 70. obletnici konca druge svetovne vojne počastili spomin na vse žrtve povojnega nasilja v Kamniški Bistrici oziroma v Kamniku in okolici.

Z javnim natečajem naj bi izbrali projekt, temu sledila postavitev spominske kapelice. Ta naj bi bila postavljena približno 300 metrov od postaje žičnice na Veliko Planino ob cesti iz Kamnika v Kamniško Bistrico. Ob tem bi gomile, ki so bile potrjene kot vojna grobišča, ogradili, postavili informativne table, uredili kažipote in poti do njih. Ferenc opozarja tudi na mogoče zaplete. "Največji problem, ki ga poskušamo razrešiti, je dejstvo, da občina teh grobišč še nima umeščenih v prostorski plan in ker so grobišča na kmetijskem zemljišču - na travniku - obstajajo omejitve pri izdaji dovoljenj za izgradnjo enostavnega spominskega objekta v neposredni bližini grobišča. Prav gotovo si kot demokratična država ne moremo privoščiti, da bi bila izgradnja skromne kapelice ogrožena zaradi ozke ali ozkosrčne odločitve državnih uradnikov." Prepričan je, da je treba prikrita grobišča označiti, jih postaviti v čas in prostor ter vrniti v javni spomin.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...