Blaž LesnikBlaž Lesnik
Miha MočnikMiha Močnik
Tanja DominkoTanja Dominko

Ljudmila Novak ostaja na čelu N.Si

Slovenija | 29.11.2014, 18:35

Volilni kongres N.Si na Vrhniki ni prinesel presenečenja. S skoraj tričetrtinsko podporo delegatov stranke je predsednica ostala Ljudmila Novak. Zanjo je glasovalo 314 delegatov, za njenega protikandidata Aleša Hojsa 117. V izjavi za medije po razglasitvi izidov je Novakova poudarila, da ima krščanska demokracija v Sloveniji prihodnost. Tudi Hojs je bil z rezultatom zadovoljen, pričakuje, da bo vodstvo upoštevalo vsaj del izrečenih opozoril.

V prvem nagovoru po izvolitvi je Novakova poudarila, da je prav, da so bili nekateri prisotni delegati danes kritični. "Vzela sem na znanje tudi, da smo naredili po vašem mnenju nekaj napak. Zagotovo so bile, nekateri ste jih sprejeli lažje, drugi malo težje," je priznala. A dodala je tudi, da je treba napake zdaj odložiti in iti naprej. N.Si ima po njenih besedah priložnost ne le za rast, ampak tudi za krepitev krščanske demokracije. Hkrati je pozvala člane, naj ji, kadar greši, to povedo na štiri oči, in se izogibajo javni kritiki.

Hojs je s svojim nastopom in s svojo vizijo prepričal skoraj tretjino delegatov. To, upoštevajoč trenutno razmerje sil v stranki, ocenjuje kot dobro. Pričakuje, da bo kakšen del tistega, na kar so opozarjali on in ostali kritiki aktualnega vodstva N.Si, stranka tudi uresničila.

Na Vrhniki tudi o krepitvi N.Si, tako programsko kot v odnosu do ostalih strank

Kongres, ki so ga poimenovali Priložnost za rast, so zaznamovale razprave o potrebi po krepitvi N.Si, tako v programskem pogledu kot tudi v odnosu do ostalih strank. Prav tako ni manjkalo kritičnih tonov o aktualni politiki N.Si. Novakova je v nagovoru delegatom izrazila potrebo po več optimizma, več pripravljenosti delati za skupno dobro, in manj usmerjenosti v lastni popek. Ozrla se je tudi na dozdajšnje delovanje N.Si in se vprašala, kaj tako slabega so naredili v stranki, da se morajo zdaj zagovarjati. "Ker je naš program boljši, ga je treba čim prej degradirati, da krščanski demokrati ne bi napredovali. Zakaj pa ne? Ali ne bi bilo najbolj normalno, da je najmočnejša stranka na desnici krščanska demokracija," je menila Novakova. Po njenih besedah je stranka pripravljena sodelovati z vsemi, ki želijo dobro državi, ne podpirajo pa hudobije - ne z leve ne desne. Poudarila je tudi, da v N.Si ne dopuščajo očitkov, da so levičarji. "Mi smo krščanski demokrati." Ti so, kot je dodala ob sklepu, prihodnost Slovenije, a zmagujejo lahko le povezani.

Hojs je v kongresnem nagovoru naštel bistvene razlike med njim in dozdajšnjim vodstvom N.Si. Omenil je poglede na področja vrednot slovenske pomladi, pravosodja in gospodarstva. Kot je pojasnil, je v stranki podal številne predloge s področja pravosodja, a nobeden o teh ni prišel na vrsto. Po njegovem bi morala biti pravičnost na prvem mestu programa stranke, ki se ponaša s krščanskimi koreninami. Hojs se zavzema za socialno-tržno obliko gospodarstva z jasno postavljenimi pravili igre. Poudaril je, da je gospodarski program stranke dober, a je bil predstavljen na takšen način, da so ga volivci razumeli kot neoliberalnega. Dotaknil se je tudi številnih pozivov po osvoboditvi od sorodnih strank. Vendar se sam sprašuje, od koga naj bi se v N.Si osvobodili. Meni, da ne bi smeli iskati zunanjih sovražnikov. "Ne osvobojeni od ostalih strank, boljši je treba biti," je poudaril. Dodal je, da boljši ne moreš biti tako, da ves čas tarnaš, kako si neenakopraven.

Delegate so nagovorili tudi nekateri vidni predstavniki stranke. Podporo Novakovi so med drugim izrekli evropski poslanec Lojze Peterle, vodja poslanske skupine Matej Tonin in poslanec Jernej Vrtovec. Slišati je bilo tudi dokaj ostre odzive na napade največje opozicijske stranke SDS in pozive po neodvisni poti NSi. Celo Novakova je še pred začetkom kongresa poudarila, da stranka ne sme dovoliti, da znova nekdo od zunaj ruši krščansko demokracijo. V izjavi za medije po koncu kongresa je vendarle pozvala stranke k bolj konstruktivnemu dialogu. Ocenila je, da si večina članov N.Si in tudi SDS ne želi konfrontacije in boja.

Podporo Hojsu so izrekli predsednica ljubljanskega odbora N.Si Mojca Kucler Dolinar in nekateri javnosti manj poznani člani stranke. Opozorili so na nekatere poteze vodstva, nad katerimi je bil del članstva razočaran, med drugim na podpori dodatku h pokojnini nekdanjega predsednika države Milana Kučana in arhivski noveli. Pozivali so k vrnitvi stranke k njenim koreninam.

Na kongresu tudi volitve v ostale vodilne organe N.Si

Kongres N.Si je izvolil tudi ostale vodilne organe stranke. V izvršilni odbor so prišli poslanci Tonin, Jožef Horvat in Iva Dimic ter ob njih še Kucler Dolinarjeva, Alojz Sok in Martin Mikolič. Prav tako so v N.Si sprejeli kongresno izjavo z naslovom Priložnost za rast.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...