Slavi KoširSlavi Košir
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup
Škof dr. Peter Štumpf (foto: Matjaž Merljak)
Škof dr. Peter Štumpf

Škof Štumpf zanika vpletanje madžarskih predstavnikov narodnosti v cerkvene zadeve

Slovenija | 12.11.2014, 09:14

„Odločno zanikam, da bi obisk pomenil vpletanje visokih predstavnikov narodnosti, še manj pa madžarske države v cerkvene zadeve,“ je zapisal murskosoboški škof Peter Štumpf po nedavnem obisku madžarskega konzula v Lendavi Zoltána Márkya in predsednika Pomurske madžarske samoupravne narodnostne skupnosti Ferenca Horvátha na Škofijskem ordinariatu v Murski Soboti.

Izjavo škofa Štumpfa objavljamo v celoti: „Že v poletnih mesecih 2014 so preko lendavskega župnika g. Martina Dolamiča Konrada potekali dogovori o srečanju madžarskega konzula Zoltána Márkyja s soboškim škofom msgr. dr. Petrom Štumpfom. Oba sva to srečanje načrtovala v želji medsebojnega spoznavanja in pogovora o življenju in delovanju madžarske skupnosti v soboški škofiji. Zaradi obojestranskih neodložljivih obveznosti je do tega srečanja prišlo šele v četrtek, 30. oktobra 2014 na Škofijskem ordinariatu v Murski Soboti.

V uro in pol trajajočem prijetnem pogovoru smo škof, konzul in predsednik Pomurske madžarske samoupravne skupnosti poleg odprtih narodnostnih vprašanj izpostavili tudi pastoralne prioritete v soboški škofiji. Škof se po svoji službi mora srečati tudi s predstavniki madžarske narodnosti, družbenega življenja v Pomurju in s predstavniki drugih verskih skupnosti. Zato sem se že srečal in pogovarjal tudi z voditelji različnih političnih strank, z župani, z nekdanjim predsednikom vlade, z voditelji drugih veroizpovedi, gasilskih in kulturnih društev, z voditelji zdravstvenih ustanov ter z mnogimi drugimi.

Odločno zanikam, da bi obisk pomenil vpletanje visokih predstavnikov narodnosti, še manj pa madžarske države v cerkvene zadeve. Za soboško škofijo je dialog pomemben način ustvarjanja sožitja med vsemi ljudmi. Vso javnost prosim, da to razume, hkrati pa opozarjam na nevarnost vse večje nestrpnosti in sovraštva med nami, če si ne bomo dovolili dialoga v vseh ozirih našega verskega in družbenega življenja. Medije prosim, da s svojim poročanjem škofu pomagate ljudem odpirati vrata medsebojnega sodelovanja in sožitja.

Gospodu konzulu Zoltánu Márkyju zagotavljam, da je kljub medijskemu spodrsljaju o njegovem obisku soboškega škofa v Sloveniji zelo dobrodošel!“

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...