Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Papež Frančišek na FAO (foto: Radio Vatikan)
Papež Frančišek na FAO

VIDEO: Papež: Lačni nas prosi dostojanstva, ne miloščine!

Cerkev po svetu | 20.11.2014, 12:34 Marta Jerebič

Neustrezna prehrana je težava tako bogatih kot revnih. O tem na mednarodni konferenci v Rimu razpravljajo predstavniki 190 držav, strokovnjaki in predstavniki nevladnih organizacij. Dogodek sta pripravili Svetovna zdravstvena organizacija in Organizacija za hrano in kmetijstvo – FAO. Sedež slednje je danes obiskal tudi papež Frančišek in se ob tem na kratko srečal s špansko kraljico Letizio, ki prav tako sodeluje na konferenci o prehrani.

V primerjavi z letom 1992, ko je potekala prva tovrstna konferenca, se je število ljudi v svetu, ki nimajo zadosti hrane, sicer zmanjšalo - z več kot milijarde na 805 milijonov. A medtem, ko del sveta še vedno trpi za lakoto, je v drugem delu problem visoka stopnja debelosti. Prekomerno težo ima 500 milijonov odraslih in 42 milijonov otrok. Glavni izziv za udeležence srečanja je torej, kako trajnostno izboljšati prehranjenost z uresničevanjem pristojnih politik in bolj usklajenimi ukrepi.

»Boj proti lakoti in podhranjenosti ovirajo tržne prioritete, prednost zaslužka, ki so hrano skrčile na navadno blago, ki je predmet špekulacij, tudi finančnih. In medtem ko se govori o novih pravicah, lačni stoji tam, na vogalu ulice, in prosi pravico do državljanstva, da je sprejet v svojem stanju, da prejme osnovno zdravo prehrano. Prosi nas dostojanstva, ne miloščine,« je papež Frančišek poudaril udeležencem konference o prehrani.

Izziv, s katerim se moramo danes soočiti, je po njegovih besedah pomanjkanje solidarnosti. Naše družbe so zaznamovane z naraščajočim individualizmom in razdeljenostjo, kar se kaže v tem, da so najranljivejši prikrajšani dostojnega življenja, vse več je tudi vstaj proti ustanovam. »Ko v neki državi ni solidarnosti, to občutijo vsi. Solidarnost je drža, ki ljudem omogoča, da gredo naproti drugemu in zasnujejo svoje medsebojne odnose na bratstvu, ki gre onkraj razlik in omejitev, in ki spodbuja skupno iskanje skupnega dobrega.« Država je tako poklicana, da pomaga ljudem, vir navdiha pri tem pa je naravni zakon, ki govori jezik, ki ga vsi lahko razumemo: ljubezen, pravičnost, mir, sestavine, ki so neločljivo povezane med seboj. »Tako kot posamezniki, so tudi države in mednarodne ustanove poklicane, da sprejmejo in gojijo te vrednote v duhu dialoga in medsebojnega poslušanja. Na tak način cilj nahraniti človeško družino postane uresničljiv,« je dejal papež, ki je nato spregovoril o tem, kako Cerkev namenja nenehno pozornost revnim.

To je bil Frančiškov prvi obisk v neki organizaciji Združenih narodov. Sicer pa ga je generalni sekretar Ban Ki-Moon povabil v stekleno palačo v New York, do česar bi morda lahko prišlo septembra prihodnje leto, ko se bo papež v ZDA mudil ob svetovnem srečanju družin v Filadelfiji.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...