dr. Boris Pleskovič
Dr. Pleskovič pozitivno o nadzoru ECB
Politika | 05.11.2014, 10:23 Tanja Dominko
Nova Ljubljanska banka, Nova kreditna banka Maribor in Unicredit banka so po novem pod posebnim nadzorom Evropske centralne banke. Cilj nadzora je večja varnost, trdnost in finančna integracija bančnega sistema. Ekonomist in dolgoletni sodelavec Svetovne banke ter sedanji predsednik Svetovnega slovenskega kongresa dr. Boris Pleskovič meni, da bo nadzor pozitiven.
Nadzor bodo opravljali ECB in pristojni nacionalni organi vseh držav iz območja evra, pri nas denimo Banka Slovenije. Ta bo nudila podatke, podporo in premagovala jezikovne ovire, ECB pa bo dejansko izdajala ali odvzemala dovoljenja za bančne storitve, za pridobivanje kvalificiranega deleža ter za licence vodilnih v posamezni banki. Skratka, ekonomist dr. Pleskovič si od nadzora Evropske centralne banke obeta več reda v glavnih slovenskih bankah. „Mislim, da je to zelo dobro, s tem bo večji red, višji standardi, zmanjšal pa se bo moralni hazard. Negativnih učinkov pri tem ne vidim.“ Prednost je po njegovem mnenju tudi v tem, da bo nadzornik prihajal iz Frankfurta. „Gledali bodo z distanco, to bodo nevtralni strokovnjaki, na katere ne bodo vplivali predsedniki političnih strank, ki bi morda hoteli kaj prikriti.“
Evropska centralna banka bo vodila inšpekcijske preglede ter izrekala kazni in ukrepe v povezavi s kriznim upravljanjem. Kakšne ukrepe pričakuje Pleskovič? „Mi smo v dvajsetih letih pokazali, da teh bank ne znamo voditi. Te banke še vedno slabo delajo. Možno je, da bo ECB zahtevala, da se dodatno očistijo, da se tudi dodatna slaba posojila prenesejo na slabo banko.“
Kot smo že poročali, je na seznamu bank, ki jih bo nadzirala ECB, več kot 120 pomembnih kreditnih ustanov, poleg omenjenih treh slovenskih denimo vse sistemsko pomembne mednarodne bančne skupine, kot so Deutsche Bank, Commerzbank, Unicredit Group, Intesa Sanpaolo, Societe Generale, BNP Paribas, Santander, Raiffeisen, Sparkasse. Če ECB presodi, da je treba nadzirati še kakšno banko, se seznam lahko hitro podaljša.
Prisluhnite celotnemu pogovoru z dr. Borisom Pleskovičem.