Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc

Poročilo o podnebnih spremembah istočasno zaskrbljujoče in opogumljajoče

Evropska Unija | 03.11.2014, 15:04 Rok Mihevc

Pretekli konec tedna je na Danskem potekal medvladni forum o podnebnih spremembah. Končno poročilo je istočasno zaskrbljujoče in opogumljajoče, tudi odmevi nanj so različni. Konkretnejših zavez ni prinesel, te je pričakovati bolj decembra, ko naj bi potekali mednarodni podnebni pogovori.

V tokratnem poročilu gre predvsem za opozorila, da podnebne spremembe intenzivno potekajo in da posebno odgovornost nosi predvsem človek. Menijo, da bi lahko trenutni trendi izpustov toplogrednih plinov vodili v katastrofo. Z njimi se strinja tudi Renata Karba z Umanotere – Slovenske fundacije za trajnostni razvoj.

„Iz poročila izhaja, da so znanstveno predvidene posledice lahko zelo resne. Tako za zdravje ljudi, kot za zmanjševanje prehranske varnosti, povečanje pogostosti in resnosti ekstremnih vremenskih pojavov, negativne vplive na kmetijsko in splošno gospodarsko prihodnost ter delovanje družbe. To ni več nekaj o čemer se sprašujemo, oz. o čemer se lahko na široko pogovarjamo ali je temu tako ali ne. To so znanstvena dognana dejstva.“

Renata Karba
Renata Karba © umanotera.org

Po njenem mnenju poročilo ne prinaša nič kaj konkretnejših zavez v boju proti podnebnim spremembam. „Konkretne zaveze morajo prinesti mednarodni pogajalski in politični proces. To kar je bil predstavljeno v poročilu so dognanja znanosti. So sporočila o podnebnih spremembah, naslovljene v največji meri na odločevalce, ki imajo to moč, da sprejmejo neke ukrepe proti njim.“

Strokovnjaki poudarjajo, da sta uporaba čistejših energetskih virov in izboljšanje učinkovitosti veliko cenejši kot stroški posledic podnebnih sprememb. Tudi z nadaljnjim spodbujanjem k obnovljivi energiji bi lahko ogrevanje ozračja še omejili. „Če bodo v naši civilizaciji to uspelo, potem se predvideva, da bodo posledice podnebnih sprememb nekako obvladljive in ne bodo za človeštvo katastrofalne. Omejitev pod 2 stopinji Celzija segrevanja globalnega ozračja je tak cilj, h kateremu težimo.“

Tudi ljudje, ki nismo posredno vključeni v odločanje o boju proti podnebnim spremembam imamo svoj delež pri tem. „Recimo, da postanemo aktivni državljani in od politikov zahtevamo, da se zavzamejo za sprejetje takšnih ukrepov, ki bodo zajezili segrevanje ozračja.“

Evropska Unija, Hrana in okolje
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...