
Iraški kristjani bežijo pred nasiljem sunitskih skrajnežev
Ferfila: Mednarodna skupnost bo morala kmalu rešiti tudi problem kurdske države Skrajneži Islamske države že od septembra oblegajo sirsko me
Svet | 29.10.2014, 18:45
Skrajneži Islamske države že od septembra oblegajo sirsko mesto Kobane. Kurdskim borcem, ki ga branijo, na pomoč hiti več deset pripadnikov svobodne sirske vojske, v Turčijo, ki meji na Sirijo, so medtem dopotovali tudi kurdski borci iz Iraka, ki se bodo prav tako pridružili obrambi Kobaneja. Turčija ima namreč nadzor nad edinim dostopom do mesta, ki ga še ni zavzela Islamska država.
"Kot vidimo, je ZDA uspela prepričati Turčijo, naj dovoli prehod kurdskih vojaških sil, tako imenovanih pešmerg. To je gotovo najboljši pehotni del, na katerega se ZDA lahko zanese. Potrebuje namreč ljudi na tleh, tudi zaradi usmerjanja letalskih napadov. Če ni vodenja, so ti napadi manj učinkoviti. Vojaške analize kažejo, da manjka vodenje s tal. Ljudje na tleh lahko usmerjajo bombardiranje," je za naš radio pojasnil profesor svetovnih študij Bogomil Ferfila. Ob tem opozarja na problem, do katerega bi lahko prišlo potem, ko bodo kurdske enote nosile glavni del teže boja proti Islamski državi. "Kaj bo s kurdsko državo? Kurdska država je že v iraškem Kurdistanu, oblikovala se bo v Siriji, v kolikor jih ne bodo suniti potisnili ven. Ogromen bazen Kurdov je v Turčiji. To bo naslednji problem, ki ga bo morala razrešiti vsa mednarodna skupnost."
S profesorjem Ferfilo smo govorili tudi o odnosih med Zahodom in Rusijo ter eboli.