Revščina pesti tudi številne otroke razvitih držav
Svet | 31.10.2014, 05:30
Gospodarska kriza je od leta 2008 v razvitih državah Evropske unije ter Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj pod prag revščine pahnila številne otroke. Revščina otrok se je poglobila tudi v Sloveniji.
Sklad Združenih narodov za otroke, krajše Unicef, je objavil poročilo, ki preučuje vpliv gospodarske krize na blaginjo otrok v 41 državah Evropske unije in Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj od leta 2008 do vključno leta 2012. Ugotavlja, da se je revščina otrok poglobila v 23 državah, najbolj kritično na Irskem, Hrvaškem, Islandiji, v Latviji in Grčiji. "Ocenjujemo, da je bilo leta 2012 revnih 2 milijona 600 tisoč več otrok kot leta 2008. V razvitih državah tako v revščini živi že 76 milijonov 500 tisoč otrok," je povedala predstavnica Unicefa.
V 18 državah so vlade našle učinkovite načine, ki so ublažili najhujše posledice gospodarske krize, in uspele občutno zmanjšati revščino otrok. Med njimi so Čile, Avstralija, Finska, Norveška, Poljska in Slovaška. Poročilo navaja, da je bila pri tem odločilni dejavnik krepitev socialne zaščite.
V Unicefu ob tem poudarjajo, da bi lahko odsotnost odziva držav na revščino otrok in mladih privedla do dolgoročne krize, vključno z upočasnitvijo demografske rasti. Revščina je namreč začaran krog. Otroci brezposelnih staršev imajo pogosto slabši učni uspeh in pozneje v življenju težje najdejo zaposlitev. Dlje kot bodo otroci ujeti v začaranem krogu revščine, težje bodo iz njega izstopili. Zato je pomembno podrobno spremljanje položaja otrok v razvitem svetu, saj je tako mogoče preprečiti, da bi največje breme gospodarske recesije padlo na najranljivejše. Unicef vlade in socialne partnerje poziva, naj postavijo otroke in mladino v središče procesa odločanja, tako v času gospodarske krize kot tudi v boljših finančnih obdobjih.
Kako je v Sloveniji?
V Sloveniji se je stopnja tveganja revščine otrok od 2008 do 2012 povečala za 15 odstotkov, kar pomeni, da je v tem obdobju pod prag revščine zdrsnilo dodatnih 7 tisoč otrok. S tem se je na lestvici sprememb v revščini otrok med 41 državami znašla na 26. mestu.