Damijana MedvedDamijana Medved
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Petra StoparPetra Stopar
Sirski begunci. (foto: telegraph.co.uk)
Sirski begunci.

Na konferenci o sirskih beguncih pozivi k pomoči državam

Svet | 29.10.2014, 15:14

Sirijo je od začetka krize marca 2011, ki se je sprevrgla v državljansko vojno, zapustilo več kot tri milijone ljudi. Večina se je zatekla v sosednje države Libanon, Jordanijo in Turčijo. Število sprejetih sirskih beguncev v Evropi kljub pozivom Združenih narodov ostaja izjemno nizko. Največ mest zanje, približno 30 tisoč, je ponudila Nemčija. Njena prestolnica, Berlin, je ta teden gostila mednarodno konferenco, ki je odprla vprašanje sirskih beguncev. Zbrali so se predstavniki 40 držav in organizacij, slišati je bilo številne pozive k solidarnosti.

Nemški vodja diplomacije Frank-Walter Steinmeier je udeležence konference pozval k solidarnosti tako do beguncev kot do držav, ki jih gostijo. Opozoril je, da se te s težavo spoprijemajo z navalom ljudi, ki so pobegnili iz države, v kateri že več let vladajo nemiri.

K pomoči sosedam Sirije so medtem znova pozvali Združeni narodi. Komisar za begunce Antonio Guterres je poudaril, da potrebujejo in si zaslužijo veliko močnejšo finančno podporo za svoje proračune, ki bi jim omogočila, da se spoprimejo s strukturnimi primanjkljaji. Ob tem je posebej opozoril na področja izobraževanja, zdravstva in infrastrukture.

Predstavniki držav donatoric so sprejeli t.i. berlinsko izjavo, v kateri so obljubili dolgoročno podporo in finančno pomoč državam, ki mejijo na Sirijo. Konkretnih vsot v njej ne omenjajo, je pa med drugim dodatne pol milijarde evrov v ta namen obljubila Nemčija. V Berlinu so pojasnili, da bo ta denar v prihodnjih treh letih na voljo za človekoljubno pomoč in razvojno sodelovanje.

Svet
Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic) Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic)

Milostna smrt in usmrtitev namesto podpore?

O vprašanju samomora z medicinsko pomočjo naj bi odločali na referendumu 9. junija. SDS in NSi sta sicer v ponedeljek vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o omenjenem referendumu, kar bi ...

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...